Súd, ktorý zmenil vojnu na trestný čin: Norimberský proces odhalil svetu nacistické zverstvá

Päťdesiatpäť miliónov. Toľko obetí má na konte druhá svetová vojna. Vojna, ktorú rozpútal Hitler a vedenie Tretej ríše. Je teda pochopiteľné, že nič po nastolení mieru víťazné mocnosti nepálilo viac ako túžba po odplate.

Britský ministerský predseda Winston Churchill navrhoval popravy nacistických zločincov do piatich hodín od ich zajatia, Josif Stalin dokonca zastrelenie desaťtisícov príslušníkov nemeckého veliteľského zboru bez ohľadu na ich osobnú vinu. Nemilosrdnú odplatu „netvorov“ žiadal aj ľud zdecimovaný vojnou a vojnovými zločinmi. Vina nacistov bola jasná – nebolo čo riešiť.

Víťazné veľmoci, USA, Veľká Británia, Francúzsko a Sovietsky zväz, sa napriek tomu rozhodli inak. Vydali sa komplikovanejšou, zdĺhavejšou a náročnejšou cestou: cestou spravodlivého súdu a krvopotného dokazovania osobnej viny. 

Súd uprostred rozvalín

Za miesto jeho konania si na štvrtý pokus zvolili Norimberg. A bola to aj symbolická voľba. Bavorská metropola bola roky Hitlerovou baštou, práve tu sa v 30. rokoch konali oslavné zjazdy NSDAP s hajlujúcimi davmi na uliciach.

​Norimberg však padol vhod aj z iného dôvodu. Hoci bombardovanie zmenilo mesto na ruiny, v jeho centre sa týčil prakticky nedotknutý Justičný palác. A doslova zázrakom bolo použiteľné aj k nemu prislúchajúce väzenie, kde počas súdu držali v celách obvinených. Telocvičňa na nádvorí sa zas mala stať dejiskom budúcich popráv.

Zločiny, ktoré sa stali počas druhej svetovej vojny, boli dejinným precedensom. A vyšetrovatelia, ktorí zháňali dôkazy proti najvplyvnejším nemeckým nacistom, sa o tom uisťovali čoraz viac. Dovtedy svet vedel o holokauste len veľmi málo. Až počas prípravy Norimberského procesu začali vychádzať na povrch ohavnosti, ktoré prekračovali najzvrhlejšie ľudské fantázie. No precedensom mal byť aj samotný proces.

​Obžaloba proti 24 vybraným nemeckým nacistom stála na štyroch bodoch: účasť na spoločnom pláne a sprisahaní, zločiny proti mieru, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny. Akurát, že zločin proti mieru dovtedajšia legislatíva nepoznala.

Nacistickí vojnoví zločinci na lavici obžalovaných počas Norimberského procesu.
Zdroj: Wikimedia Commons

​Ambíciou hlavného žalobcu Norimberského procesu, Američana Roberta Jacksona, nebolo len vymerať nacistickým zločincom spravodlivé tresty. Jeho cieľom bolo tiež presadiť zmeny vo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.