Prvá dáma letectva: Obdivoval ju celý svet, nehody však priťahovala ako magnet

Necelých dvesto kilometrov severne od Paríža leží pri brehoch Lamanšského prielivu mestečko Le Crotoy, kde sa na začiatku 20. storočia nachádzalo jedno z prvých európskych letísk. Za humnami miestnych obyvateľov vzlietali k nebu prvé stroje ťažšie ako vzduch, prví odvážlivci sa odtiaľ vydávali na krídlach v ústrety anglickému Doveru a počítali sa tu tiež prvé obete...

Ako napríklad 18. júla 1919, keď vyhasol život mladej a vo Francúzsku aj mimo neho veľmi populárnej a obľúbenej pilotky Raymonde de Larocheovej. Dodnes nie je jasné, či lietadlo pilotovala Larocheová, alebo jej spolupilot M. Barrault, keď sa dostalo do nebezpečnej rotácie. Isté však je, že ona bola na mieste mŕtva a ťažko zranený kolega v bolestiach zomieral ešte niekoľko hodín.

„Tragédia sa odohrala, keď boli obaja letci na palube experimentálneho lietadla od firmy Caudron,“ opísali na druhý deň nešťastie francúzske denníky. Test vylepšeného modelu nového dvojplošníka Caudron G.3 sa skrátka veľmi nepodaril.

Dcéra inštalatéra

Larocheová sa narodila 22. augusta 1882 ako Élisa Léontine Derocheová do rodiny nepríliš zámožného parížskeho inštalatéra. Stala sa herečkou a začala používať umelecké meno Raymonde de Larocheová, ktoré jej neskôr zostalo.

K letectvu sa dostala zhodou mnohých náhod. Jednak jeden z jej umeleckých priateľov a milenec (a tiež pravdepodobný otec jej syna Andrého), sochár Léon Delagrange, sa stal pilotom. Ďalší jej kamarát Charles Voisin bol mladším bratom známeho leteckého konštruktéra Gabriela Voisina, ktorý dal meno úspešným francúzskym strojom prvej svetovej vojny.

Charles sa pre zmenu stal v roku 1907 prvým Francúzom, ktorý sa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.