Žili v chudobe a umierali mladí: Mimoriadne sčítanie ľudu odhalilo skutočný obraz života Slovákov

V roku 1919, teda krátko po tom, ako sa Slovensko stalo po Veľkej vojne súčasťou nového štátu, sa konalo mimoriadne sčítanie ľudu na Slovensku, za ktorým stál Vavro Šrobár, a ktoré bolo akousi predprípravou na následné detailne prepracované a profesionálne sčítanie v roku 1921. Za sčítaním ľudu v roku 1919 však treba hľadať najmä prozaický fakt, že pred mierovou konferenciou v Paríži bolo potrebné určiť, aké je národnostné zloženie obyvateľov nášho územia pre potreby vytýčenia hraníc.

Prípravy boli odsúhlasené ešte v decembri 1918 s tým, že samotné sčítanie sa malo konať medzi 24. marcom až 2. aprílom. Lenže situácia sa skomplikovala, v Maďarsku prevzali moc komunisti a 21. marca vyhlásili Maďarskú republiku rád, čo bolo pre Slovensko hrozbou. Vavro Šrobár, minister pre správu Slovenska, vyhlásil 25. marca na celom území Slovenska stanné právo.

Termín sčítania sa však posúval okrem iného aj preto, že hárky, ktoré sa tlačili v Prahe, meškali a dotlač hárkov v nemeckom jazyku sa dokončila až 4. apríla 1919. Navyše, nájsť 5 500 spoľahlivých komisárov, ktorí by sčítanie zvládli, sa ukázalo na Slovensku nemožné, v Čechách preto vznikla výzva, aby sa tamojší učitelia hlásili za zapisujúcich.

Sčítanie bolo posunuté na 21. až 31. august 2019. V skutočnosti sa sčítavanie natiahlo v niektorých prípadoch až do konca roka 1919.  

Čísla, čísla, čísla

Podľa sčítania bolo na Slovensku prítomných 2 923 214 ľudí, najhustejšie bolo osídlené západné Slovensko, najmenej Orava. Tieto výsledky sa potvrdili aj pri následnom sčítaní v roku 1921. V roku 1919 napočítali komisári 461 000 domov, to znamená, že na jeden dom pripadalo priemerne 6 ľudí.

Hoci sa v dopytovacích hárkoch rozlišovalo medzi slovenským a českým materinským jazykom, v konečnom dôsledku bola z týchto dvoch komunít vytvorená umelá československá národnosť, k tej sa prihlásilo 67 % obyvateľov, zvyšok tvorili najmä Maďari, Nemci, Rusíni, inú národnosť si uviedlo 1,86 % obyvateľov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.