Beštia v maske klauna: Po poprave sériového vraha Gacyho sa musel riaditeľ väznice ospravedlňovať

V utorok 10. mája 1994 dopoludnia sa pred väznicou Stateville Correctional Center v Illinois zišla asi tisícka demonštrantov. Bolo medzi nimi aj niekoľko odporcov trestu smrti, ktorí pred bránou väzenia zapálili sviečky. Mnohonásobne ich však prevýšili tí, ktorí sa hlučne dožadovali okamžitého vykonania rozsudku a nedočkavo odpočítavali zostávajúce minúty. Niektorí mali na sebe tričká s obrázkom prečiarknutého klauna a nápisom: Žiadne slzy pre klauna!

Bozajte ma v r...

Kati sa zišli v popravnej miestnosti krátko popoludní, aby všetko pripravili. Na lôžku tam už ležal aj odsúdený 52-ročný John Wayne Gacy. Čakali ho tri injekcie, prvá ho mala uspať, druhá prerušiť dýchanie a tretia zastaviť srdce.

Lenže keď poprava odštartovala, jedna z ampuliek praskla a obsluha popravného zariadenia ju musela vymeniť. Kati preto uvoľnili jednu Gacyho ruku a ten sa im pokúsil vyšklbnúť a utiecť. Potýčka s presilou trvala len niekoľko sekúnd, potom bol odsúdenec opäť pripútaný, predniesol svoje posledné slová „Bozajte ma v riť!“, na čo mu piest vtlačil do žily uspávaciu zmes.

„Kati začali púšťať chemikálie o 12.40, pričom očakávaná dĺžka popravy je desať minút. Táto trvala 18 minút,“ napísala nasledujúci deň v Chicago Tribune redaktorka Susan Kuczka.

​Ku kritike nehumánnej popravy sa pridali aj ďalšie americké médiá a riaditeľ väznice Howard Peters sa musel ospravedlňovať. William Kunkle, jeden z katov, však novinárom povedal od pľúc, čo si o Gacyho poprave myslí: „Mal to oveľa jednoduchšie ako ktorákoľvek z jeho obetí.“

Jekyll a Hyde z Chicaga

Gacy bol rozpoltená povaha, skoro ako literárny Dr. Jekyll, ktorý sa v noci mení na zlého pána Hyda. Ostatne, keď dobrovoľne a zadarmo chodil do nemocníc, aby priniesol hospitalizovaným deťom aspoň trochu radosti, aj jeho klaunovský kostým mal dve tváre. Pogo bol šťastný a roztopašný, Patches smutný a vážny.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.