Černobyľ: Keď sa na Slovákov valil rádioaktívny mrak, v televízii ich klamali, že im nič nehrozí

Je pondelok 30. apríla 1986, štyri dni po výbuchu sovietskej jadrovej elektrárne v Černobyli, a na Československo sa valí prvý rádioaktívny mrak.

Obyvatelia sú varovaní a úrady prijímajú krízové opatrenia na ochranu zdravia ľudí. Síce to znie logicky, ale nie za vlády jednej strany.

Práve naopak. Štátna televízia, ktorá bola pevne v rukách vtedy vládnuceho komunistického režimu, ľudí presviedčala, že im nič nehrozí.

"Poznatky z meraní, ktoré vyhodnocujú ministerstvo zdravotníctva Českej socialistickej republiky a ministerstvo zdravotníctva Slovenskej socialistickej republiky ukazujú, že nie je ohrozené zdravie obyvateľstva a že preto nie je treba prijímať zvláštne opatrenia na území Československej socialistickej republiky," hlásila v posledný aprílový deň Česko-slovenská televízia v súvislosti s katastrofou na sovietskej Ukrajine severne od Kyjeva.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.