Klziská neboli, ľadovú plochu si hráči pripravovali sami. Aj tak vyzeral hokej v minulosti

Niečo podobné ako dnešný hokej sa hrávalo už dávno v minulosti. V aténskom národnom múzeu nájdete obraz chlapcov, ktorí sa hrajú so zahnutými palicami a s loptičkou.

V 16. storočí flámski maliari zobrazovali iných mužov, ale s podobným náčiním, teda s palicou a loptičkou, ako mieria na cieľ. Nemali síce súpera a ich aktivita pripomínala skôr golf ako hokej.

V Severnej Amerike našli francúzski dobyvatelia kmene Hurónov a Irokézov, ako hrajú hru baggataway. Európania im zase ukázali šport hoguet. Zo spojenia týchto dvoch hier pravdepodobne vznikol lacrosse, ktorý sa hrá síce bez korčúľ, ale s podobnými pravidlami ako dnešný hokej.

Angličania v 18. storočí priniesli do Kanady hru hurling, ktorú sa naučili v Indii. Okrem toho sa vo svete hrávali aj škótske hry shinny. V kanadských mestách Kingston a Halifax sa mládež učila počas voľna korčuľovať a spomínanú hru shinny preniesla na ľad.

V Montreale na McGillovej univerzite študenti postavili do bránky prvýkrát brankára a spísali prvé pravidlá. Hokejka sa mohla dvíhať len do výšky ramien, súper sa nesmel napádať odzadu, bolo zakázané držať ho, kopať, blokovať. Historici univerzity tvrdia, že 3. marca 1875 sa odohralo vôbec prvé organizované stretnutie v ľadovom hokeji. O dva roky založili prvý klub pod názvom McGill University Hockey Club.

​Loptičku postupne nahradil prvý predchodca puku. Bol to plochý a guľatý kus dreva. V roku 1877 sa prvýkrát objavil gumový puk. Študent spomínanej univerzity, ktorý, mimochodom, vraj napísal aj prvé hokejové pravidlá, odrezal spodnú a vrchnú časť guľatej loptičky. Z bezpečnostných dôvodov na klziskách pribudli zábrany a hokej dostával postupne takú podobu, akú poznáme dnes.

Medzi najväčších propagátorov tejto hry patril guvernér Kanady, lord Frederick Arthur Stanley z Prestonu. Hokej vraj hrával britský kráľ Eduard VII. Vďaka anglickým vojakom a študentom sa postupne rozšíril zo zámoria aj do Európy. V tom čase bol už na starom kontinente populárny aj „bandy“ hokej. Prvý naozajstný zápas v Európe zohrali odvekí rivali z iných športov – hokejové tímy univerzít Oxford a Cambrige.

Zábava na ľade. Na obraze holandského maliara Hendricka Avercampa z prvej polovice 17. storočia je zachytená hra ijscolf, pripomínajúca neskorší ľadový hokej.
Zdroj: Wikimedia Commons

Amatéri na rybníkoch

V roku 1925 Vysoké Tatry zorganizovali majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji a tento šport začali vnímať aj bežní fanúšikovia. O štyri roky neskôr bol v Starom Smokovci 1. ročník Tatranského pohára a o dva dni neskôr vznikla prvá slovenská hokejová organizácia – Slovenská župa hokeja. Na prvé roky slovenského hokeja si dnes už takmer nik nepamätá. Pred jedenástimi rokmi si v rozhovore pre HN zaspomínal na toto obdobie bývalý hráč a rozhodca Anton Vaško.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.