Nedocenený slovenský génius: Murgašove vynálezy prispeli k tomu, že dnes môžeme používať mobily

Vyrastali ste odmalička s vedomím, že ste najbližšia rodina Jozefa Murgaša?

Áno, už ako deti sme o Jozefovi Murgašovi vedeli od starej mamy. Ešte v 50. alebo 60. rokoch vyšla kniha Svetlá minulosti venovaná Petzvalovi, Murgašovi a Stodolovi, myslím, že vyšla ešte jedna malá len o Murgašovi a koncom roka 1989 dávali v televízii dvojdielny film Reverend, titulnú úlohu Murgaša hral Milan Kňažko. Určite ho natočili ešte za komunizmu, ale vtedy sa o Murgašovi až tak nehovorilo, keďže bol kňaz. Základné informácie vieme vlastne od starej mamy, ktorá bola neterou Jozefa Murgaša a stretla ho aj osobne, keď bol Jozef Murgaš na Slovensku po vzniku Československa. On ju aj chcel zobrať so sebou do Ameriky, ale už mala iné osobné plány a do zámoria neodišla.

Pre vás bol Jozef Murgaš kto alebo čo?

Pre mňa bol živou bytosťou, nie len nejakou postavou z kníh. V rodine sa o ňom rozprávalo často, o jeho vášni pre elektrotechniku, o maľovaní, ktoré bolo jeho hoby, a ktoré aj v Mníchove vyštudoval. Doma sme mali jeho udicu, keďže mal patent na rybársky navijak. Pre nás bolo meno Jozef Murgaš niečo, s čím sme prirodzene vyrastali, vedeli sme od starej mamy a od mamy o jeho výskumoch, vnímali sme ho ako člena širšej rodiny.

Jozef Murgaš bol slávny vynálezca, geniálny mozog. Zvláštne je, že vy pochádzate z vedátorskej rodiny, vy ste profesorka, váš brat je IT vývojár, obaja vaši rodičia boli vysokoškolskí profesori matematiky. To pôsobí ako vedecký rodinný klan.

Neviem, či je to v génoch, ale svoje robí určite aj prostredie. My sme síce nikdy neboli do výskumu alebo matematiky a fyziky nútení, ale nejako to prišlo. Matematika, fyzika, skúmanie ma bavilo vždy, brata takisto. Brat bol odmalička elektrotechnický kutil. Ako dieťa mal vždy porozkladané súčiastky a rozrobené niečo na stolíku, skladal si rádiá a všeličo ďalšie. Bol výborný aj v matematike a fyzike.

Máte štyri deti, tiež zdedili tieto „murgašovské“ gény?

Gény sa asi prebiť nedajú, moje tri žijúce deti majú veľmi silné logické prírodovedné myslenie. Najstaršia dcéra vyštudovala matematicko-fyzikálnu fakultu UK, syn teraz študuje na matfyze informatiku, len najmladšia dcéra je záujmami trochu inde. Má síce (podľa mňa) solídne matematické a technické predpoklady, ale bavia ju skôr humanitné tvorivé veci a práca s jazykom, venuje sa angličtine.

Aké je to byť najbližším príbuzným Jozefa Murgaša? Odmalička sa to o vás vedelo?

Nie, ja som síce nič netajila, ale ak sa ma nepýtali, nerozprávala som o tom, nechválila som sa. Nepozerali sa na nás ako na „murgašovcov“. Aj keď už som bola zamestnaná tu, na fakulte elektrotechniky a informatiky, kolegovia sa čudovali, keď som pri nejakom výročí spomenula svoj príbuzenský vzťah k Jozefovi Murgašovi. Kolega mi hovoril: „Vážne? Tak ty si príbuzná vynálezcu Murgaša, nie ten kolega, ktorý sa volá Murgaš?“ Nie som zvyknutá chodiť a rozprávať, že ja som tá od Murgaša.

Asi najpublikovanejší portrét Jozefa Murgaša.
Zdroj: Archív TASR

O Jozefovi Murgašovi viete z rozprávania predkov. Aký bol?

Musel byť húževnatý, vytrvalý a dosť tvrdohlavý. Narodil sa v Tajove neďaleko Banskej Bystrice, dodnes tam stojí jeho rodný podlhovastý rodinný dom, súčasným majiteľom slúži ako klasická chalupa. Vedľa chalupy je stále aj kríž, ktorý postavili po jeho narodení.

Keď sa narodil, postavili mu jeho rodičia kríž?

Áno, v záhrade. Dlho nemohli mať deti, a keď sa Jozef Murgaš narodil, postavili ho z vďačnosti a prakticky od začiatku boli presvedčení, že keď vyrastie, mal by ísť študovať do seminára. Nemali dosť peňazí na školu a seminár bol vlastne aj jedinou možnosťou, ako mohol ísť po gymnáziu ďalej študovať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.