Slovenský štát vyhlásili pred 80 rokmi, Hitlerovi poslúžil ešte skôr, ako vznikol

Keď ráno 14. marca 1939 dostali čitatelia do rúk čerstvé vydanie ľudáckeho denníka Slovák, z hlavnej správy sa dozvedeli, že Jozef Tiso, nedávno odvolaný predseda autonómnej vlády, bol pozvaný na okamžitú návštevu k Adolfovi Hitlerovi a odcestoval do Berlína. „Cesta má za cieľ vyjasniť terajšiu situáciu,“ znela posledná veta správy.

V čase, keď ju čítali, však už bola situácia vyjasnená a Tiso sa vracal do Bratislavy, kde predstúpil pred snem, ktorý krátko po poludní vyhlásil samostatný Slovenský štát. V nasledujúcich dňoch prinášajú noviny informácie o gratuláciách, ktoré vláda novovzniknutého štátu dostáva z domova i zo zahraničia. Jeden telegram, ďakovný, však smeruje aj z Bratislavy do Berlína.

„Slovenský národ, plný radosti nad samostatnosťou svojho štátu, pozdravuje veľkého vodcu nemeckého národa. Pociťuje k vodcovi nemeckého národa povinnosť vďačnosti, že v Mníchove umožnil uplatnením národného princípu tvoriť vlastný štát,“ píše v ňom minister zahraničných vecí Slovenského štátu Ferdinand Ďurčanský.

Pripomenutie Mníchova bolo v tomto prípade namieste. Práve tam sa totiž na konci septembra 1938 začali udalosti, vedúce k neskoršiemu vyhláseniu samostatnosti, naberať reálnu podobu.

Vydanie ľudáckeho denníka Slovák z 15. marca 1939.
Zdroj: Univerzitná knižnica v Bratislave / digitalna.kniznica.info

Autonómia ako prvý krok

„Ďalší vývoj nepochybne determinovali viaceré momenty – najmä zahraničnopolitické, akým bol nesporne vzostup nacistického Nemecka, ale aj vnútropolitické, ako boj za rovnoprávnejšie postavenie Slovenska a Slovákov v spoločnom štáte, boj proti čechoslovakizmu a za autonómiu,“ hovorí pre HN historik Peter Sokolovič. Tlak Nemecka, najmä v roku 1938, bol podľa jeho slov enormný a v konečnom dôsledku mu v Mníchove podľahli aj veľmoci ako Francúzsko a Veľká Británia.

Už pred konferenciou, po ktorej sa musela Československá republika vzdať svojich pohraničných území, kontaktoval Berlín aj slovenskú politickú reprezentáciu, tvorenú najmä predstaviteľmi Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Výzva, ktorú z nemeckého ministerstva zahraničných vecí dostali, bola jasná – vzniesť požiadavku na autonómiu. A to sa aj stalo.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.