Rašínova rázna menová reforma: Hranice obsadilo vojsko, polovica peňazí z obehu zmizla

Oficiálne portréty cisára v štátnych inštitúciách a školách nahradili podobizne prezidenta Masaryka, nehovorí sa tam už po nemecky či maďarsky, ale po česky a slovensky, a rovnakou zmenou postupne prechádzajú napríklad aj názvy na verejných budovách a obchodoch. Viditeľných vecí, ktoré obyvateľom Československej republiky pripomínajú, že už nežijú v habsburskej monarchii, je na začiatku roku 1919 čoraz viac.

Jeden relikt nedávnej minulosti tu však stále zostáva a denne ho berú do rúk. Peniaze. Bankovky, ktorých hodnota je na jednej strane napísaná po nemecky a na druhej po maďarsky. Aj štyri mesiace po vzniku samostatného štátu sú v Československu oficiálnym platidlom rakúsko-uhorské koruny. Čo je však najhoršie, doslova každým dňom ich je v obehu viac a viac.

​S tým má byť však už onedlho koniec. Plán na odlúčenie ekonomiky novej republiky z veľkého celku ekonomiky bývalej monarchie je už prakticky hotový a na ministerstve financií na ňom dolaďujú posledné detaily. Jedným z nevyhnutných predpokladov toho, aby bol úspešný, je však jeho maximálne utajenie. Predčasné vyzradenie by totiž mohlo spôsobiť jednak paniku medzi obyvateľstvom a tiež zmobilizovať špekulantov.

Peňazí bolo ako pliev

Československo bolo nielen najväčším, ale aj hospodársky najvyspelejším a najbohatším nástupníckym štátom zaniknutej habsburskej monarchie. Smrteľné nebezpečenstvo však pre nový štát znamenalo práve dedičstvo v podobe úplne zdevastovanej rakúsko-uhorskej meny. Tá bola ešte na začiatku prvej svetovej vojny stabilná, v priebehu štyroch rokov však pod vplyvom úbytku zlatej rezervy a zároveň neustáleho zvyšovania množstva bankoviek v obehu kleslo jej krytie zo 74 percent na jedno percento.

Rakúsko-uhorská 25-korunáčka z roku 1918. Zvláštna bola tým, že mala potlač iba z jednej strany. Pri menovej reforme bola v marci 1919 v Československu stiahnutá z obehu.
Zdroj: papirovaplatidla.cz

​​V tejto deštrukcii pokračovala Rakúsko-uhorská banka aj po zániku monarchie, keď vlády vo Viedni a v Budapešti financovali svoje dlhy tlačou ďalších a ďalších bankoviek. No a tie sa mohli poľahky dostávať do Československa, kde bola predsa len o čosi väčšia kúpna sila.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.