Valentín podľa Al Caponeho: Masaker konkurenčného gangu mu vôbec nepomohol

Lákavo znejúca ponuka, ktorá sa ozvala v ten deň v telefóne, akoby utlmila v Georgeovi „Bugsovi“ Moranovi pud sebazáchovy. „Dostal som sa k niekoľkým debnám whisky Old Log Cabin a chcem ich predať. Dal by som jednu za 57 dolárov,“ oznámil mu miestny priekupník s alkoholom. Pri takej výhodnej cene Bugs ani na okamih nezaváhal. „Beriem. Privez to zajtra o pol jedenástej na North Clark Street,“ povedal.

Takýto kšeft si nemohol nechať ujsť. Prohibícia urobila z alkoholu najžiadanejší tovar Ameriky, čierny obchod prekvitá jedna radosť a tu je ďalšia šanca na dobrý zisk.

Na druhý deň predpoludním mieri Moran na dohodnutú schôdzku. Trochu sa zdržal, ale ťažkú hlavu si z toho nerobí. V garáži na 2122 North Clark Street, kde takéto obchody robí, sú už jeho ľudia, ktorí všetko zariadia. On si len skontroluje, či je tovar v poriadku a ak bude, kontrakt potvrdí. Lenže... čo sa to deje? Od miesta stretnutia ho delí niekoľko desiatok metrov, keď zbadá, že sa tam blíži policajné auto. Informácia o nelegálnom kšefte zrejme unikla a policajti robia záťah. Bugs sa otáča a odchádza preč. Už o chvíľu však pochopí, čomu unikol a že sa v tento deň, 14. februára 1929, druhýkrát narodil.

Sever proti juhu

Chicago na sklonku dvadsiatych rokov minulého storočia nebolo práve najbezpečnejším miestom pre život. Viac než v ktoromkoľvek inom americkom meste tam prekvital zločin a priamo v uliciach zúrila vojna gangov. Bol to dôsledok prohibície zavedenej v Spojených štátoch ešte v roku 1919. Alkohol sa síce nesmel legálne predávať, ľudia sa ho však nedokázali vzdať. Pili dokonca viac než predtým a boli tiež za nedostatkový tovar ochotní platiť čoraz vyššie sumy, a tak prekvital čierny trh a namiesto štátu zarábalo na výrobe a predaji liehovín podsvetie.

Alkohol prúdil na trh buď zo zahraničia (najviac sa ho pašovalo z Mexika a Kanady) alebo z nelegálnych páleníc. Polícia a federálni agenti im síce išli po krku, efekt bol však prakticky nulový. Na porovnanie, kým v roku 1921 odhalili a zlikvidovali asi 100-tisíc čiernych výrobcov, v roku 1930 to už bol trojnásobný počet. Podobné to bolo s nelegálnymi barmi a výčapmi. Len v Chicagu ich podľa odhadov fungovalo asi 10-tisíc.

Aj takto končil počas americkej prohibície zabavený nelegálny alkohol.
Zdroj: Wikimedia Commons

​​O vplyv nad mestom a ovládnutie tamojšieho čierneho trhu s alkoholom súperili najmä dve skupiny – Chicago Outfit prezývaná aj South Side Gang, ktorá mala navrch, a North Side Gang. Na čele prvej, „talianskej“, stál od roku 1925 Alphonse „Al“ Capone. Oficiálne vystupoval ako obchodník so starým nábytkom s ročným príjmom päťtisíc dolárov, v skutočnosti sa však jeho zisky pohybovali na úrovni desiatok miliónov. Nemalú časť z nich „investoval“ do korumpovania úradov a polície. Kto sa pokúsil jeho pozíciu ohroziť, fakticky si nad sebou podpísal rozsudok smrti. Scarface, čiže zjazvená tvár, ako ho prezývali, sa tak aj vďaka brutálnym metódam za krátky čas stal doslova pánom Chicaga.

S tým sa odmietal zmieriť George „Bugs“ Moran. Muž, ktorý bol po predkoch Francúz, začal svoju kariéru ako zlodej, hazardný hráč a vydierač a časom sa mu podarilo votrieť do priazne šéfa „írskeho“ North Side Gangu Diona O'Baniona. Po jeho boku v hierarchii bandy strmo stúpal a napokon sa v roku 1927 dostal na jej čelo.

Vojna v uliciach

Postupu oboch mužov do pozícií vodcov južného, respektíve severného gangu predchádzali neúprosné boje, ktorých svedkom bolo, keďže sa neraz odohrávali na verejnosti, celé Chicago. V rámci tejto vojny v podsvetí došlo v dvadsiatych rokoch k približne dvom stovkám vrážd, pričom terčom útokov sa stávali aj sami bosovia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.