Najprv vojnový hrdina, potom zradca. Oswald Mosley chcel z Británie urobiť fašistický štát

„Naozaj som hlboko presvedčený, že jedinou zárukou osobnej slobody je organizácia, ktorá prinesie jasný poriadok do hospodárskeho chaosu, vládnuceho v dnešnom svete. A rovnako hlboko som presvedčený, že takáto verejná organizácia môže fungovať len metódami autority a disciplíny, ktoré sú vlastné iba fašizmu.“

Tieto slová, ktoré zazneli v marci 1933, nevyšli z úst Benita Mussoliniho ani Adolfa Hitlera ani žiadneho z predstaviteľov ich režimov. V Londýne ich vyslovil britský politik, ktorého niekoľko rokov predtým anglická sociologička Beatrice Webbová označila za najlepšieho rečníka v Dolnej snemovni. Vyslovil ich muž, o ktorom viacerí tvrdili, že by bol najlepším britským premiérom, či už ako konzervatívec alebo labourista.

Oswald Mosley, o ktorom je reč, sa ale premiérom nikdy nestal, hoci v prvej dekáde svojej politickej kariéry zakotvil aj v tábore konzervatívcov a neskôr aj medzi labouristami. Na britskú politickú scénu naopak priviedol fašizmus, v ktorom videl jediné východisko z v tom čase naplno zúriacej hospodárskej krízy.

Vojnový hrdina ide meniť svet

Keď sa v roku 1921 v Taliansku zrodila prvá fašistická strana, Oswald Mosley bol už štvrtý rok poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu. Najmladším a s hlavou plnou ideálov, s ktorými chcel pomáhať budovať lepší svet. Mal iba 22 rokov, keď mesiac po skončení prvej svetovej vojny uspel vo voľbách v obvode Harrow a získal poslanecký mandát. Svoju úlohu pri tom zohral aj fakt, že sa krátko pred voľbami vrátil domov ako vojnový hrdina.

Mladík z aristokratickej rodiny bojoval na francúzskom fronte najprv v kavalérii, potom ho zlákalo letectvo, lenže pri havárii utrpel zranenie nohy s trvalými následkami, a tak išiel, ešte nedoliečený, do zákopov. Po tom ako v bitke pri Loose takmer prišiel o život, sa už na front nevrátil. Keď ho dali lekári dohromady, skončil v kancelárii ako referent na ministerstve munície.

Oswald Mosley pôsobil v Dolnej snemovni britského parlamentu ako poslanec najprv v tábore konzervatívcov a neskôr prešiel k labouristom.
Oswald Mosley pôsobil v Dolnej snemovni britského parlamentu ako poslanec najprv v tábore konzervatívcov a neskôr prešiel k labouristom.
Zdroj: Wikimedia Commons

​Skúsenosti z vojny z neho urobili antimilitaristu. „Po tom, čo som prežil a videl na fronte, som mal jediný cieľ: urobiť všetko pre to, aby sa takáto hrôza už nikdy nezopakovala. A práve v politike som videl prostriedok na jeho dosiahnutie a na vybudovanie lepšieho sveta,“ vysvetlil neskôr Mosley vo svojich pamätiach pohnútky pre vstup do politiky.

Radikálne návrhy mu neprešli

V parlamente si zakrátko získal povesť schopného, sebavedomého politika a obratného rečníka. Hoci bol poslancom i členom Konzervatívnej strany, jej politickej línie sa veľmi nedržal. Veď sa s ňou napokon aj rozlúčil. Keď pochopil, že jeho názory majú bližšie k labouristom, prešiel v roku 1924 k nim.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.