Život v medzivojnovej ČSR: Zamestnaná žena bola výnimkou, muž s kočíkom nepredstaviteľný

Obliekanie

V medzivojnovom období sa radikálne mení dámska móda: sukňa sa skracuje od členkov po kolená. Celkovo sa dámske oblečenie začalo prispôsobovať mobilnej, často i pracujúcej žene. Pánska košeľa sa nosí v priemere týždeň: dojem čistoty zabezpečujú odnímateľné kaučukové goliere. Kravata vytláča motýlika. V obliekaní je silný rozdiel medzi mestom a dedinou. Oblečenie sa mení smerom k ľahkosti a praktickosti.

Nositeľom trendov sa stáva značka Nehera. Jej zakladateľ Jan Nehera sa svojím priekopníckym prístupom v maloobchode a pokrokovými výrobnými metódami dokázal presadiť až na troch svetadieloch, kde postupne od roku 1931 do roku 1939 vybudoval sieť viac ako 130 maloobchodných veľkoformátových predajní a niekoľko desiatok obchodných zastúpení a závodov.

Bol prvý, kto vertikálne integroval predaj konfekcie od výroby až po maloobchod a naznačil tak cestu pre dnešné luxusné domy ako Chanel a Hermes. Do praxe zavádzal množstvo inovatívnych princípov, ktoré využívali napríklad aj Ford alebo Baťa. V roku 2014 sa značka opäť vrátila na scénu.

Bývanie

V roku 1921 malo iba 15 slovenských sídel nad 10-tisíc obyvateľov a len dve nad 20-tisíc: Bratislava a Košice. Do roku 1930 počet sídel nad 10-tisíc vzrástol na 23, tesne nad 20-tisíc mali ďalšie štyri: Nitra, Nové Zámky, Trnava, Prešov. Mnohé z miest si však nestihli vybudovať vodovod, kanalizáciu, dláždené ulice či chodníky.

Väčšina bytov v mestách bola jedno-, najviac dvojizbová, časté boli aj kuchyne ako jediná miestnosť. V roku 1930 malo 16,8 percenta bytov v nájomných domoch jednu miestnosť, 41 percent bolo 1-izbových, 23,1 dvojizbových. V nájomných domoch boli bežné spoločné sociálne zariadenia a vodovod na chodbe alebo pavlači, prípadne na dvoroch.

Vila Jaroň od architekta Aloisa Balána patrila k najexpresívnejším budovám svojho druhu.
Vila Jaroň od architekta Aloisa Balána patrila k najexpresívnejším budovám svojho druhu.
Zdroj: Archív architektúry 20. storočia, Oddelenie architektúry, Historický ústav SAV

​Práčky, chladničky a vysávače boli známe, no prístupné len bohatým vrstvám.

Zato architektúra, ktorá sa tvorila, v mnohom predstihne väčšinu tej dnešnej. Bytové domy a vily z prvej republiky sú dodnes pojmom. A niektoré spadajú až do sféry klenotov. Ako napríklad Vila Jaroň od architekta Aloisa Balána, ktorá patrila k najexpresívnejším budovám svojho druhu. Žiaľ, v roku 2011 ju nepochopiteľne zbúrali.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.