Život v medzivojnovej ČSR: Zamestnaná žena bola výnimkou, muž s kočíkom nepredstaviteľný

Obliekanie

V medzivojnovom období sa radikálne mení dámska móda: sukňa sa skracuje od členkov po kolená. Celkovo sa dámske oblečenie začalo prispôsobovať mobilnej, často i pracujúcej žene. Pánska košeľa sa nosí v priemere týždeň: dojem čistoty zabezpečujú odnímateľné kaučukové goliere. Kravata vytláča motýlika. V obliekaní je silný rozdiel medzi mestom a dedinou. Oblečenie sa mení smerom k ľahkosti a praktickosti.

Nositeľom trendov sa stáva značka Nehera. Jej zakladateľ Jan Nehera sa svojím priekopníckym prístupom v maloobchode a pokrokovými výrobnými metódami dokázal presadiť až na troch svetadieloch, kde postupne od roku 1931 do roku 1939 vybudoval sieť viac ako 130 maloobchodných veľkoformátových predajní a niekoľko desiatok obchodných zastúpení a závodov.

Bol prvý, kto vertikálne integroval predaj konfekcie od výroby až po maloobchod a naznačil tak cestu pre dnešné luxusné domy ako Chanel a Hermes. Do praxe zavádzal množstvo inovatívnych princípov, ktoré využívali napríklad aj Ford alebo Baťa. V roku 2014 sa značka opäť vrátila na scénu.

Bývanie

V roku 1921 malo iba 15 slovenských sídel nad 10-tisíc obyvateľov a len dve nad 20-tisíc: Bratislava a Košice. Do roku 1930 počet sídel nad 10-tisíc vzrástol na 23, tesne nad 20-tisíc mali ďalšie štyri: Nitra, Nové Zámky, Trnava, Prešov. Mnohé z miest si však nestihli vybudovať vodovod, kanalizáciu, dláždené ulice či chodníky.

Väčšina bytov v mestách bola jedno-, najviac dvojizbová, časté boli aj kuchyne ako jediná miestnosť. V roku 1930 malo 16,8 percenta bytov v nájomných domoch jednu miestnosť, 41 percent bolo 1-izbových, 23,1 dvojizbových. V nájomných domoch boli bežné spoločné sociálne zariadenia a vodovod na chodbe alebo pavlači, prípadne na dvoroch.

Vila Jaroň od architekta Aloisa Balána patrila k najexpresívnejším budovám svojho druhu.
Vila Jaroň od architekta Aloisa Balána patrila k najexpresívnejším budovám svojho druhu.
Zdroj: Archív architektúry 20. storočia, Oddelenie architektúry, Historický ústav SAV

​Práčky, chladničky a vysávače boli známe, no prístupné len bohatým vrstvám.

Zato architektúra, ktorá sa tvorila, v mnohom predstihne väčšinu tej dnešnej. Bytové domy a vily z prvej republiky sú dodnes pojmom. A niektoré spadajú až do sféry klenotov. Ako napríklad Vila Jaroň od architekta Aloisa Balána, ktorá patrila k najexpresívnejším budovám svojho druhu. Žiaľ, v roku 2011 ju nepochopiteľne zbúrali.

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.