Monarchia padá, rodí sa nový štát. Impulz k vyhláseniu Československa dala zle pochopená správa

Na konci októbra 1918 pripomína Európa sud s pušným prachom. Noviny denne prinášajú informácie nielen o situácii na bojiskách, z ktorých je jasné, že vojnový konflikt sa po viac než štyroch rokoch chýli ku koncu, ale čoraz častejšie aj o revolučných pohyboch vnútri jednotlivých krajín.

„Kríza v Uhorsku. Podivné nepokoje vo Varšave. Vrenie v Rumunsku. Veľké demonštrácie v Ľubľane. Moravské a české zásobovanie v rukách ľudu,“ znejú titulky pražských Lidových novín, ktoré sa ľuďom dostanú do rúk v pondelok ráno 28. októbra 1918.

V množstve informácií sa tak trochu stráca trojriadková správa o rakúskej odpovedi americkému prezidentovi. „Podle zpráv z Vídně jest text rakouské noty sepsán a její odeslání se očekává. Duch noty je stanovisku Wilsonovu velice blízký.“

V čase, keď to budú ľudia čítať, však bude už známy aj obsah odpovede, ktorú Woodrowovi Wilsonovi na jeho podmienky nutné pre uzatvorenie mierovej dohody adresoval rakúsko-uhorský minister zahraničia Gyula Andrássy. Práve tento dokument spustí lavínu udalostí, a tie prekvapia aj mužov, ktorí už niekoľko mesiacov intenzívne pripravujú vznik samostatného československého štátu.

Tomáš Garrigue Masaryk je stále v USA, Milan Rastislav Štefánik v Tokiu, kde sa zastavil cestou do Ruska, kam ide za legionármi, a Edvarda Beneša čaká v Ženeve rokovanie s Národným výborom československým, zastúpeným Karlom Kramářom, Václavom Klofáčom, Přemyslom Šámalom a ďalšími.

Nielen oni cítia, že prevratné zmeny sú predo dvermi. Členovi predsedníctva národného výboru Aloisovi Rašínovi zazvoní 27. októbra neskoro večer telefón. Z Viedne mu volá poslanec Vlastimil Tusar a informuje ho o plnom znení Andrássyho nóty, ktorá vyznieva ako kapitulácia Rakúsko-Uhorska. „Pripravte sa, už zajtra to možno praskne,“ oznamuje vzápätí Rašín ďalším členom odboja.

Sme teda slobodní!

Je chladné ráno 28. októbra 1918. Do ústredia Obilného ústavu na Václavskom námestí v Prahe prichádzajú predstavitelia národného výboru Antonín Švehla a František Soukup. Vedeniu a zamestnancom oznamujú, že v krátkom čase bude vytvorený československý štát, a preto v jeho mene preberajú správu nad touto inštitúciou.

Je to dôležitý moment, práve Obilný ústav totiž riadi rozdeľovanie dodávok potravín a ich distribúciu do ostatných častí monarchie a na front. Tým, že ho má teraz v rukách národný výbor, môže nielen zabrániť ich vývozu mimo územia budúceho štátu, ale aj zabezpečovať jeho zásobovanie.

Nadšení Pražania oslavujú na Václavskom námestí 28. októbra 1918 pád monarchie a vznik československého štátu.
Nadšení Pražania oslavujú na Václavskom námestí 28. októbra 1918 pád monarchie a vznik československého štátu.
Zdroj: Wikimedia Commons

​Krátko po deviatej dostávajú redakcie pražských novín oficiálne znenie Andrássyho nóty a o niekoľko minút ju zverejňujú na svojich výveskách v centre mesta.

„Odpovedajúc na nótu pána prezidenta Wilsona z 18. t. m., zaslanú rakúsko-uhorskej vláde, a v zmysle rozhodnutia pána prezidenta vyjednávať osobitne s Rakúsko-Uhorskom o otázke prímeria a mieru, kladie si rakúsko-uhorská vláda za česť vyhlásiť, že rovnako ako s predchádzajúcimi vyhláseniami pána prezidenta, súhlasí aj s jeho názorom, obsiahnutým v poslednej nóte o právach národov rakúsko-uhorských, najmä o právach Čechoslovákov a Juhoslovanov,“ píše sa v nej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.