Monarchia padá, rodí sa nový štát. Impulz k vyhláseniu Československa dala zle pochopená správa

Na konci októbra 1918 pripomína Európa sud s pušným prachom. Noviny denne prinášajú informácie nielen o situácii na bojiskách, z ktorých je jasné, že vojnový konflikt sa po viac než štyroch rokoch chýli ku koncu, ale čoraz častejšie aj o revolučných pohyboch vnútri jednotlivých krajín.

„Kríza v Uhorsku. Podivné nepokoje vo Varšave. Vrenie v Rumunsku. Veľké demonštrácie v Ľubľane. Moravské a české zásobovanie v rukách ľudu,“ znejú titulky pražských Lidových novín, ktoré sa ľuďom dostanú do rúk v pondelok ráno 28. októbra 1918.

V množstve informácií sa tak trochu stráca trojriadková správa o rakúskej odpovedi americkému prezidentovi. „Podle zpráv z Vídně jest text rakouské noty sepsán a její odeslání se očekává. Duch noty je stanovisku Wilsonovu velice blízký.“

V čase, keď to budú ľudia čítať, však bude už známy aj obsah odpovede, ktorú Woodrowovi Wilsonovi na jeho podmienky nutné pre uzatvorenie mierovej dohody adresoval rakúsko-uhorský minister zahraničia Gyula Andrássy. Práve tento dokument spustí lavínu udalostí, a tie prekvapia aj mužov, ktorí už niekoľko mesiacov intenzívne pripravujú vznik samostatného československého štátu.

Tomáš Garrigue Masaryk je stále v USA, Milan Rastislav Štefánik v Tokiu, kde sa zastavil cestou do Ruska, kam ide za legionármi, a Edvarda Beneša čaká v Ženeve rokovanie s Národným výborom československým, zastúpeným Karlom Kramářom, Václavom Klofáčom, Přemyslom Šámalom a ďalšími.

Nielen oni cítia, že prevratné zmeny sú predo dvermi. Členovi predsedníctva národného výboru Aloisovi Rašínovi zazvoní 27. októbra neskoro večer telefón. Z Viedne mu volá poslanec Vlastimil Tusar a informuje ho o plnom znení Andrássyho nóty, ktorá vyznieva ako kapitulácia Rakúsko-Uhorska. „Pripravte sa, už zajtra to možno praskne,“ oznamuje vzápätí Rašín ďalším členom odboja.

Sme teda slobodní!

Je chladné ráno 28. októbra 1918. Do ústredia Obilného ústavu na Václavskom námestí v Prahe prichádzajú predstavitelia národného výboru Antonín Švehla a František Soukup. Vedeniu a zamestnancom oznamujú, že v krátkom čase bude vytvorený československý štát, a preto v jeho mene preberajú správu nad touto inštitúciou.

Je to dôležitý moment, práve Obilný ústav totiž riadi rozdeľovanie dodávok potravín a ich distribúciu do ostatných častí monarchie a na front. Tým, že ho má teraz v rukách národný výbor, môže nielen zabrániť ich vývozu mimo územia budúceho štátu, ale aj zabezpečovať jeho zásobovanie.

Nadšení Pražania oslavujú na Václavskom námestí 28. októbra 1918 pád monarchie a vznik československého štátu.
Nadšení Pražania oslavujú na Václavskom námestí 28. októbra 1918 pád monarchie a vznik československého štátu.
Zdroj: Wikimedia Commons

​Krátko po deviatej dostávajú redakcie pražských novín oficiálne znenie Andrássyho nóty a o niekoľko minút ju zverejňujú na svojich výveskách v centre mesta.

„Odpovedajúc na nótu pána prezidenta Wilsona z 18. t. m., zaslanú rakúsko-uhorskej vláde, a v zmysle rozhodnutia pána prezidenta vyjednávať osobitne s Rakúsko-Uhorskom o otázke prímeria a mieru, kladie si rakúsko-uhorská vláda za česť vyhlásiť, že rovnako ako s predchádzajúcimi vyhláseniami pána prezidenta, súhlasí aj s jeho názorom, obsiahnutým v poslednej nóte o právach národov rakúsko-uhorských, najmä o právach Čechoslovákov a Juhoslovanov,“ píše sa v nej.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.