O poprave otca mi povedali až po rokoch, spomína dcéra Rudolfa Slánskeho

Mala dva roky, keď prišla o otca. Ako šéf ÚV KSČ pomáhal Rudolf Slánský po boku Klementa Gottwalda najprv roztáčať kolesá teroru politických procesov, aby bol potom sám v decembri 1952 po vykonštruovanej kauze popravený. Martu Slánskú (72) následne s matkou a bratom odsunuli do Sliezska. Kvôli činnosti v disente bola až do Nežnej revolúcie v hľadáčiku ŠtB. Ako sa ako dieťa dokázala vyrovnať s tým, že bola označovaná za dcéru zradcu? Čo prežila v sliezskom vyhnanstve? A ako sa dnes s odstupom času a so znalosťou historických súvislostí pozerá na kontroverznú postavu svojho otca?

Pamätáte sa na otca?

Minimálne. Keď ho zatkli, mala som pomerne čerstvo dva roky, takže na neho mám iba také hmlisté spomienky, ako stojím v okne, on stojí vedľa mňa a ja ho držím za kravatu alebo ma drží v náručí, usmieva sa na mňa a ide z neho rešpekt.

Rešpekt?

Myslím si, že to bol skutočne človek, ktorý rešpekt vzbudzoval. Neviem, či až potom, čo bol pri moci, ale ja som z neho ten pocit mala.

Kedy ste začali vnímať, že vyrastáte bez neho?

Až do mojich šiestich rokov mi nikto nepovedal, že otec zomrel, tak som si nejako odvodila, že je v Číne.

Zdroj: Téma

Prečo práve v Číne?

Strýko Anton bol konzulom v Pekingu a pretože sme sa o tom so sesternicou Ninou rozprávali, nejako som si odvodila, že otec je tam tiež. (Antonín Hašek, brat manželky Rudolfa Slánského Josefy, pôsobil v Pekingu v rokoch 1950 – 1951, po návrate do Prahy bol zatknutý a v roku 1953 odsúdený na 25 rokov za údajnú protištátnu činnosť, v roku 1957 bol prepustený, pozn. red.) Mama sa odpovediam na otázky, „kde je otec“, vyhýbala, tak som si vytvorila svoju vlastnú verziu. Dozvedela som sa to až v prvej triede, keď mi o tom povedala učiteľka.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.