Dopadnete ako Maďari, tvrdila CIA

Obsadenie Československa vojskami Varšavskej zmluvy pred 50 rokmi pozorne sledovali aj agenti americkej Ústrednej spravodajskej služby. CIA vo svojej tajnej analýze zo začiatku septembra 1968 dospela k záveru, že Česi a Slováci zrejme zdráhavo prijmú výsledky rokovaní v Moskve a krajina sa vydá na podobnú cestu, ako po roku 1956 nastúpilo Maďarsko. „Československí lídri v Moskve nepochybne robili, čo mohli, aby za mimoriadne ťažkých podmienok dosiahli čestné riešenie a stiahnutie všetkých jednotiek Varšavskej zmluvy,“ píše sa v analýze, ktorú CIA vypracovala tretieho septembra 1968.

Malá šanca na úspech
Uvedená analýza bola dlho ukrytá v archívoch. Americkí spravodajcovia ju na svojej internetovej stránke zverejnili len prednedávnom. „Alexander Dubček a jeho súdruhovia mali vo chvíli, keď bol celý ich národ držaný za rukojemníkov, veľmi málo príležitostí vyjednávať a malú šancu uspieť. Pri návrate do Prahy tak pochopiteľne nedokázali zakryť svoje osobné muky, rovnako ako pred ľuďmi zakryť vysokú cenu moskovského kompromisu,“ hodnotia tvorcovia dokumentu rokovania, na ktorých sa československí komunisti zaviazali odvolať reformy Pražskej jari a prijali okupáciu.

CIA sa domnievala, že Alexander Dubček v snahe uspokojiť Sovietov aj rozvášnených vlastencov nepochybne príde o veľkú časť rešpektu, ktorému sa do augusta u verejnosti tešil. „K jeho problémom sa pridáva aj masívna prítomnosť sovietskych a spojeneckých jednotiek v Československu – možno i viac ako 20 divízií,“ tvrdí analýza.

Podľa jej tvorcov ľudia nechceli okupačné sily provokovať a boli ochotní dať Dubčekovi šancu postaviť sa na nohy. „Čechov však tieto jednotky nezastrašili a s aktmi odporu sa stále viaže určitá úcta. Ak by sovietske jednotky mali v krajine zostať dlhšie, a to aj napriek Dubčekovmu ubezpečovaniu, že by mali odísť, šance na otvorený protest porastú.“

Dubček sa podľa amerických agentov po návrate z Moskvy spoliehal na trpezlivosť, sedliacky rozum a vnútornú disciplínu obyvateľov Československa. Veril, že Sovietov časom tvrdý postoj omrzí a obrátia sa k liberálnejšiemu stanovisku. „Takmer nepochybne je pravdou, že prevažná väčšina Čechov akéhokoľvek presvedčenia by dala prednosť domácej a pomerne neškodnej komunistickej diktatúre pred sovietskou vojenskou vládou.“

Maďarský scenár
Analýza predpovedá, že vývoj v Československu by mohol kopírovať scenár v Maďarsku, kde Sovieti v roku 1956 brutálne potlačili revolúciu proti tamojšiemu komunistickému režimu. Dubček by sa tak podľa CIA mohol stať novým Jánosom Kádárom, ktorý sa po potlačení povstania postavil do čela maďarských komunistov ako predstaviteľ kolaborantskej vlády. „Strana si ďalej pevne udržuje kontrolu a rýchlo plní sovietske požiadavky. Zároveň je však ochotná tolerovať istú diverzitu. Aktívne sa snaží získavať ľudovú podporu a pokúša sa vyhnúť totálnej poslušnosti pred sovietskymi vrtochmi,“ približuje maďarskú normalizáciu štúdia.

Podľa nej to možno nie je model nezávislého a ľudského socializmu, v ktorý Česi dúfali. V každom prípade to však je forma komunistickej diktatúry, ktorá je na míle vzdialená stalinizmu a zároveň je pre Moskvu akceptovateľná. A Kádár, aj keď rozhodne nie je milovaný, si očividne vyslúžil aspoň nejaký rešpekt verejnosti.

Odborníci americkej tajnej služby však zároveň nepochybovali, že Sovieti s Dubčekovým návratom súhlasili len so škrípaním zubov a na naliehanie prezidenta Ludvíka Svobodu. „Bezpochyby existuje celý rad českých straníckych funkcionárov, ktorých Dubčekove reformy znervózňovali a ktorí sa stavali proti demokratickým experimentom. Alebo to sú jednoducho oportunisti a vidia v opätovnej spolupráci so Sovietmi sľubnú budúcnosť. Práve medzi týmito ľuďmi môžu Sovieti hľadať vhodnú náhradu, ak Dubček padne.“

Najvážnejšia skúška
Analýza sa zaoberá aj postojom politbyra sovietskeho vodcu Leonida Brežneva. Pre neho podľa CIA Pražská jar predstavovala dovtedy najvážnejšiu skúšku. „Český experiment ich zastihol nepripravených a postavil ich pred veľmi neprí

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.