Aj armáda manipulovala históriou

Československé úrady vyzdvihovali po skončení prvej svetovej vojny a vzniku samostatného štátu odkaz légií bojujúcich proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku. V boji pritom padlo len niečo okolo 5 500 legionárov. Na strane cisára však v boji zomreli desaťtisíce vojakov odvedených z území dnešnej Českej a Slovenskej republiky. Len z českých okresov ich bolo 138-tisíc.

Československo, od vzniku ktorého uplynie v októbri presne sto rokov, sa snažilo úlohu českých a slovenských vojakov v rakúsko-uhorskej armáde zľahčovať, či dokonca priamo potláčať. Československá armáda sa tiež snažila zamedziť čo i len najmenším prejavom sympatií k Rakúsku vo svojich radoch.

Spomienka na vojnu
Aká je teda história vojakov bojujúcich za cisára? História, ktorá sa roky tutlala a zamlčuje sa dodnes? „V čase, keď som pracoval v Historickom ústave Armády Českej republiky, prišla po vstupe krajiny do Severoatlantickej aliancie v roku 1999 z bruselskej centrály zaujímavá otázka. Kedy Česká republika oslavuje svoj Deň víťazstva? Snažil som sa vysvetliť, že Česi svoj Deň víťazstva nemajú. A to, čo sa týka tak prvej, ako aj druhej svetovej vojny,“ vysvetľuje český historik Ivan Šedivý, špecializujúci sa na vojenské dejiny.


Česi nespomínajú na 11. november 1918, keď sa krviprelievanie prvej svetovej vojny konečne skončilo. Tradične spomínajú na 28. októbra, keď na troskách Rakúsko-Uhorska povstal nový nástupnícky štát – Československo.


Spomienka na prvú svetovú vojnu sa v Česku od začiatku viazala na osobnosť prezidenta Osloboditeľa Tomáša Garrigua Masaryka, mužov 28. októbra a predovšetkým legionárov a ich hrdinskú epopeju. Výlučne títo muži sa stali ideovým a morálnym kánonom českej účasti vo vojne. „Boli to potomkovia husitov oplývajúci husitskou chrabrosťou či novodobí blanícki rytieri.

A hlavne tvrdí a neúprosní bojovníci šíriaci hrôzu a smrť, pred ktorými germánske vojská utekajú v krvi,“ napísal Rudolf Medek vo svojej básni Zborov.

Česká historická pamäť rozvinula v legionároch svoj kult hrdinu, zatiaľ čo na českých vojakov v cisárskych kabátikoch sa veľmi skoro zabudlo.

Dôstojníci v armáde
Ešte donedávna vládlo presvedčenie, že pred vojnou slúžilo v rakúsko-uhorskej armáde asi päť percent českých dôstojníkov z povolania. Vojakov základnej služby bolo približne 12 percent, čo zhruba zodpovedalo zastúpeniu Čechov v monarchii.

Americko-maďarský historik István Deák však pred časom poukázal na to, že podiel českých dôstojníkov z povolania mohol v skutočnosti predstavovať až osem percent.

Nemecký historický mýtus známy ako Dolchs

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.