Odboj odpočúval tajnú linku Viedne

„Tu je generálny štáb Berlín,“ ozvalo sa z čerstvo nájdenej tajnej telefónnej linky. Konštruktér a vynálezca Ludvík Očenášek ňou získal silnú zbraň pre československý protirakúsky odboj – odpočúvanie už upadajúcej monarchie.

Bola jar roku 1918 a v kroví medzi pražskými štvrťami Košíře a Břevnov sa ukrývala osoba, ktorú prezrádzali len dva telefónne drôty smerujúce priamo k nej. Kto vtedy tohto muža pozoroval, len ťažko si uvedomoval význam jeho počínania. Ludvík Očenášek práve v tej chvíli našiel tajnú telefónnu linku medzi Berlínom a Viedňou, ktorú hľadal celé týždne.

Pátranie po spojení
Očenášek, ktorý svojím vynálezom vzdušného torpéda výrazne prispel k rozvoju raketovej techniky, prijal prísne tajnú misiu od šéfredaktora Národných listov Františka Sísa. Ten ho požiadal o nájdenie spomínaného spojenia, jeho následné odpočúvanie a informovanie českej Maffie, ako sa nazýval protirakúsky odboj na čele s Eduardom Benešom. Nikto pritom netušil, kadiaľ tajná linka vedie.


Hoci mal Očenášek jasný cieľ, linku objavil úplnou náhodou. „Keby prišiel cisár pán do Prahy, musel by mať predsa možnosť túto linku využiť,“ zamyslel sa muž, ktorý vykonával špionážne aktivity počas oboch svetových vojen.

Svoje pátranie teda presunul do okolia Hradčian. „Prezerajúc pozorne stĺpy, zbadal som, že dva drôty akoby odbočovali k vedeniu od severu k juhu. Bolo zrejmé, že tieto drôty sú pripravené na zapojenie do svoriek v prípade pobytu panovníka na Pražskom hrade,“ spomínal neskôr Očenášek.

Jeho nález bol doslova obdivuhodný. V roku 1918 totiž telefónny zoznam obsahoval už 8 214 položiek. Každá z nich navyše znamenala dva telefónne drôty. Vzhľadom na veľkú hmotnosť spletencov telefónneho vedenia, pod ktorými sa už takmer prepadali krovy pražskej ústredne v Jindřišskej ulici, sa navyše postupne prechádzalo z nástrešníkov, teda železných stojanov telefónneho a elektrického vedenia umiestnených na strechách, ku káblovým vedeniam.

Tajné správy
Miesto, kde Očenášek na linku narazil, bolo vša

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.