Problém pri vzniku Československa, zrod štátu komplikovala pandémia

Vznik samostatného Československa poznačila rozsiahla epidémia španielskej chrípky, ktorá si na Slovensku vyžiadala tisícky obetí.

Končiaca sa prvá svetová vojna a začínajúca sa pandémia španielskej chrípky. A k tomu vrcholiace prípravy na rozpad nenávidenej rakúsko-uhorskej monarchie a zrod samostatného Československa. V takomto prostredí žili presne pred sto rokmi naši predkovia na dnešnom území Slovenska.

Neznáma choroba
V júli 1918 už vojská centrálnych mocností, kam patrilo aj Rakúsko-Uhorsko, začínali mlieť z posledného. Ich ekonomika zlyhávala, na čo doplácalo zásobovanie armády.

K tomu všetkému sa pridružila v tom čase nová a neznáma choroba, ktorá neskôr vstúpila do dejín ako španielska chrípka. Podľa najnovších zdrojov na ňu ochorelo až milión vojakov, ktorých tak choroba vyradila z boja.

Úrady, noviny ani ľudia na Slovensku si pritom ešte ani v lete 1918 poriadne neuvedomovali hrozbu, ktorú so sebou španielska chrípka prinášala. Tlač spočiatku písala o chorobe, pri ktorej stačí viac oddychovať a lepšie sa stravovať. Až neskôr sa ukázalo, akú hrozbu smrtiaci druh chrípky priniesol. V niektorých dedinách na Orave či Kysuciach zomreli stovky obyvateľov. V niektorých rodinách vymrela viac ako polovica členov.

Celkové údaje obetí španielskej chrípky na Slovensku nie sú známe. Rádovo však išlo minimálne o tisícky ľudí. O niečo presnejšie sú české historické archívy. V rokoch 1918 až 1920 dosiahla úmrtnosť na španielsku chrípku len na č

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.