Keď komunisti obrali Slovákov o miliardy

Rodina Mikulovcov sa pustila začiatkom 50. rokov do stavby domu. Peniaze sa im zhromažďovali ťažko, predtým totiž mali gazdovstvo, o majetok však prišli pri kolektivizácii. Rok 1953 im však priniesol ďalšie nemilé prekvapenie. Zo dňa na deň prišli vďaka menovej reforme o takmer všetky úspory. Stavba domu sa tak natiahla, aj keď ho nakoniec dokončili. Podobnú skúsenosť mali milióny Čechov a Slovákov postihnutých menovou reformou.


Pripravovala sa mesiace dopredu. Až do poslednej chvíle politickí predstavitelia uisťovali verejnosť, že sa nič zvláštne diať nebude. Prvého júna však bolo jasné, že staré peniaze nahradia nové, no s menšou cenou. Výmenný kurz sa zhoršoval, čím bola hodnota úspor vyššia. V konečnom dôsledku boli najviac postihnutí malí živnostníci a ľudia s väčšími úsporami. Celkovo bolo za štyri dni stiahnutých z obehu 52 mi

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.