Ozbrojená „päsť“ strany bola pripravená, komunisti by nasadili aj tanky

Komunisti boli pred 70 rokmi pripravení na všetky alternatívy prevzatia moci, nevynímajúc ozbrojený prevrat. Dôkazom je vznik Ľudových milícií, ku ktorému došlo práve v čase vládnej krízy. Tieto polovojenské jednotky zohrali dôležitú úlohu nielen vo februári 1948, ale aj počas nasledujúcich štyroch desaťročí, keď patrili k jednému z mocenských nástrojov na udržanie totalitného režimu.

Základom pre ich vytvorenie sa stali Závodné stráže, ktoré vznikli v roku 1945 a boli určené na ochranu priemyselných podnikov. Z ich príslušníkov, poväčšine členov a sympatizantov KSČ, začali na základe rozhodnutia jej ústredného výboru vo februári 1948 vznikať vo vybraných závodoch takzvané strážne oddiely, ktoré sa 21. februára pretransformovali na Ľudové milície.

​Ich vyzbrojenie zabezpečil minister vnútra Václav Nosek, keď o dva dni neskôr vydal príkaz, aby na tento účel zo Zbrojovky Brno priviezli 10-tisíc pušiek a dvetisíc samopalov. V ten istý deň sa začali prví milicionári objavovať v pražských uliciach, aby „hliadkovali“ na exponovaných miestach. Išlo o skutočnú demonštráciu sily.

Rozohnali študentský sprievod

Na 25. februára 1948, keď vládna kríza vrcholila, malo vedenie KSČ pripravené dva varianty jej riešenia. Vyšiel napokon prvý, keď prezident Edvard Beneš demisiu nekomunistických ministrov podpísal. Ak by sa tak nestalo, mali vyzbrojení milicionári (každý dostal pušku a desať nábojov) pochodovať na hrad. Ako však neskôr spomínal Josef Pavel, ktorý v rozhodujúcich dňoch Ľudovým milíciám velil, pripravené boli aj tanky, ktoré v tom čase opravovali v pražských továrňach.

Demonštrácia sily však nakoniec nezostala jediným vystúpením Ľudových milícií. Podvečer 25. februára 1948 sa podieľali ich členovia na rozohnaní študentského sprievodu, ktorý smeroval k Pražskému hradu, aby protestoval proti uchopeniu moci komunistickou stranou. Krátko na to si milicionári vychutnali triumfálny pochod Prahou. „Hoci nepadol jediný výstrel, splnili ste svoju dejinnú úlohu,“ poďakoval sa im ich veliteľ.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.