Okultisti v Tretej ríši: Hitler ich dával zatýkať, vieru v nadprirodzeno však sám využíval

Pred osemdesiatimi rokmi pristál na hmlistých škótskych pastvinách muž s padákom. Nebol to hocijaký muž, ale držiteľ Železného kríža, Rádu krvi, Zlatého odznaku NSDAP a hlavne zástupca Adolfa Hitlera v strane Rudolf Hess, ktorý sa v máji 1941 sám stíhačkou dostal do Británie a chcel bez Hitlerovho vedomia dojednať prímerie s anglickým kráľom Jurajom VI.

Hitler sa od zlosti zvíjal po podlahe. Bolo jasné, že veštcom, okultistom a šarlatánom nastávajú krušné časy. Hess sa totiž pred odletom radil s astrológom a Britom tvrdil, že z neba spadol kvôli vnuknutiu nadprirodzených síl. A pretože sa plánovalo prepadnutie Sovietskeho zväzu, Hess si myslel, že si vyjednaním prímeria vydobyje slávu a väčšie slovo.

Astrológ mu však poradil veľmi zle. Jeho pán napokon skončil vo väzení takmer na pol storočia, kým nespáchal samovraždu.

Hess bol členom okultnej spoločnosti Thule a vyznávačom mysticizmu. Aj preto bol pri jeho výsluchoch v londýnskom Toweri prítomný najslávnejší britský mág Aleister Crowley, ktorý sa možno na Hessovej dobrodružnej akcii podieľal. Výsluchy často viedol stvoriteľ Jamesa Bonda Ian Fleming, vtedy zástupca šéfa tajnej služby britského námorníctva, ktorému Crowley potvrdil, že Hess je posadnutý mágiou a astronómiou a že on, veľký mág Crowley, ho môže prinútiť povedať aj to, čo nechce.

​Britské tajné služby však neverili Crowleyho lojalite a súkromný rozhovor ezoterikov sa nekonal. Po Hessovom fiasku to vyzeralo, že s mágiou je v ríši koniec.

„Celý ten obskúrny podvod je konečne zlikvidovaný a Hessovi milovaní divotvorcovia pôjdu pekne do chládku,“ zapísal si do denníka minister propagandy Goebbels, keď stále besniaci Hitler rozhodol, že okultisti v ríši budú pozatýkaní.

Lenže mágia bola medzi nacistami neuveriteľne zakorenená. A aj tí racionálnejší dobre vedeli, že národu nemožno vieru v nadprirodzeno zobrať len tak. Uplynul mesiac a väčšina zo stoviek zatvorených astrológov, veštcov a šarlatánov bola z basy vonku. Len najbližší Hessovi mágovia skončili na rok, dva v koncentráku.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.