V Rusku sa objavila nová teória o vražde cárskej rodiny. Mohla mať rituálny charakter

Vražda posledného ruského cára Mikuláša II. a členov jeho rodiny mohla mať rituálny charakter, tvrdí biskup Tichon, tajomník Patriarchálneho výboru pre kontrolu výsledkov expertíz pravdepodobných cárskych pozostatkov.

Jeho konštatovanie zaznelo v pondelok v Moskve na konferencii s názvom „Prípad vraždy cárskej rodiny: Nové odborné štúdie a materiály. Diskusia“.

„Najvážnejší postoj máme k verzii o rituálnej vražde. Okrem toho významná časť cirkevnej komisie nepochybuje o tom, že sa to tak stalo,“ uviedol biskup Tichon s tým, táto verzia však potrebuje pevné dôkazy.

​„To, že cára, hoci už po jeho abdikácii, zabili takýmto spôsobom, to, že vrahovia si svoje obete rozdelili, čo dosvedčil (Jakov) Jurovskij (jeden z účastníkov popravy), a že mnohí chceli byť cárovrahmi, naznačuje, že pre mnohých to bol špeciálny rituál,“ poznamenal Tichon, ktorého citovala agentúra TASS.

Ruského cára prinútili abdikovať už marcové udalosti roku 1917, po ktorých sa na čelo krajiny postavila dočasná vláda a ktoré znamenali koniec panovania dynastie Romanovcov v Rusku. Celú rodinu potom po krátkej internácii v Carskom Sele deportovali do vyhnanstva na Sibír a ďalšie mesiace strávila v Toboľsku s niekoľkými dvornými dámami a služobníctvom, ktoré s ňou išlo dobrovoľne. Niektorým členom zvrhnutej dynastie sa podarilo ujsť do zahraničia.

Mikuláš II. s manželkou Alexandrou Fiodorovnou, piatim deťmi a časťou príbuzenstva žil v Toboľsku vo vile bývalého guvernéra až do jari 1918. Po tom, ako boľševici násilne rozpustili Ústavodarné zhromaždenie a v krajine vypukla občianska vojna, deportovali cársku rodinu do Jekaterinburgu na Urale.

Tam napokon v noci zo 16. na 17 júla 1918 v suteréne domu boľševici Mikuláša II., jeho manželku Alexandru, ich syna Alexeja Nikolajeviča a štyri dcéry - Oľgu, Taťjanu, Mariju a Anastasiju - aj zastrelili.

Pozostatky, o ktorých sa predpokladalo, že patria cárskej rodine, boli prvýkrát objavené neďaleko Jekaterinburgu v roku 1978. Až o trinásť rokov neskôr ich ale zo spoločného hrobu v zasypanej šachte exhumovali. V roku 1998 boli napokon Mikuláš II., jeho manželka a tri dcéry slávnostne pochovaní v Petropavlovskej pevnosti v Petrohrade. Pozostatky ďalšej dcéry a syna k nim uložili neskôr. Cirkev všetkých členov rodiny vyhlásila za svätých a na mieste vraždy cárskej rodiny bol vybudovaný Chrám Všetkých svätých Na krvi.

Ruská pravoslávna cirkev predložila vyšetrovateľom množstvo otázok, ale nedostala na ne odpovede. Preto autenticitu pozostatkov nájdených v Jekaterinburgu spochybňuje, dodal TASS.