Pred 20 rokmi islamisti šokovali svet: pri vchode do chrámu v Údolí kráľov povraždili desiatky turistov

Pred 20 rokmi, 17. novembra 1997, povraždilo ozbrojené komando 62 ľudí pri vchode do Chrámu kráľovnej Hatšepsut v Údolí kráľov v blízkosti egyptského Luxoru.

Väčšinu obetí tvorili zahraniční turisti. K teroristickému útoku sa prihlásila zakázaná militantná moslimská fundamentalistická organizácia Islamské zoskupenie (gama al-Islamíja), ktorá je od roku 2006 súčasťou svetovej teroristickej siete al-Kájda. Bol to najkrvavejší útok, aký dovtedy táto skupina uskutočnila.

Komando niekoľkých strelcov prišlo okolo pol deviatej ráno k chrámu v ukradnutom autokare a zahájilo paľbu na veľkú skupinu turistov vstupujúcich do chrámu. Väčšina ľudí sa v panike pokúšala skryť za stĺpy chrámu. Keď došla útočníkom munícia, vraždili obete nožmi a mačetami. Pri následnom policajnom zásahu bolo zabitých šesť útočníkov.

Najviac obetí masakru medzi turistami bolo zo Švajčiarska (36), ďalší pochádzali z Japonska, Nemecka, Británie, Francúzska a Kolumbie. Okrem nich zahynuli aj štyria Egypťania z radov policajtov a zamestnancov chrámu.