Haváriu lietadla prežilo 16 ľudí. Mohli aj ďalší, ale záchranári ich našli až po dvoch mesiacoch

Boli to študenti a nádejní športovci a zdalo sa, že majú pred sebou šťastný život. Pri ceste uruguajských ragbistov a ich rodinných príslušníkov z Montevidea na zápas do Čile však ich lietadlo 13. októbra 1972 havarovalo v Andách.

Katastrofu prežilo 27 zo 45 ľudí, ktorí boli na palube. Po dlhých 72 dňoch pobytu v extrémnych vysokohorských podmienkach sa ale záchrany dočkalo len 16 stroskotancov. A tí prežili aj vďaka tomu, že sa živili pozostatkami mŕtvych kamarátov.

Lietadlo sa zrútilo nad pustou časťou Ánd v argentínsko-čilskom pohraničí, asi 4 200 metrov nad morem po tom, čo pilot kvôli zlému počasiu chybne odhadol výšku a narazil do hory. Stroj sa roztrhol, pád trosiek ale našťastie stlmila hrubá vrstva snehu.

Niektorí ľudia zomreli hneď pri náraze, ďalší potom umierali v nasledujúcich dňoch. Ôsmich nešťastníkov, vrátane poslednej ženy, ktorá haváriu prežila, neskôr zavalila lavína.

Preživší zo začiatku v neprehľadnom teréne čakali na pomoc, ťažkou ranou však pre nich boli informácie z malého rádia. Zo správ sa dozvedeli, že nakoľko už nie je nádej na ich záchranu, pátranie po troskách havarovaného lietadla bolo ukončené.

Osadenstvo sa nakoniec rozhodlo, že traja z nich, Nando Parrado, Roberto Canessa a Antonio Vizintín, sa pokúsia prejsť Andy a nájsť niekde pomoc. Po dvoch mesiacoch od pádu lietadla vyrazili. Čoskoro však zistili, že sú úplne inde, než si pôvodne mysleli, a že ich cesta za záchranou bude omnoho dlhšia.

Najviac vyčerpaný Vizintín preto nechal dvom kamarátom svoje zásoby a rozhodol sa vrátiť k ostatným, aby sa v prípade nezdaru prvej expedície mohol vydať iným smerom. Parradovi (dodnes žije, má 67 rokov) a Canessovi (dnes má 64 rokov) trvalo desať dní, počas ktorých prešli asi 70 kilometrov, kým sa dostali do Čile.

Pamätník na mieste, kde 13. októbra 1972 havarovalo lietadlo s uruguajskými rugbistami.
Pamätník na mieste, kde 13. októbra 1972 havarovalo lietadlo s uruguajskými rugbistami.
Zdroj: Wikimedia Commons

​Prvý človek, na ktorého tam narazili bol pastier Sergio Catalán. Dal im najesť a zalarmoval úrady. Záchranári napokon dorazili na miesto tragédie a dostali odtiaľ aj zvyšok posádky. Návrat stroskotancov do civilizácie bol obrovskou senzáciou.

Letecké nešťastie v Andách pred 45 rokmi je spojené s drsnými okolnosťami, keď stroskotanci museli prekročiť jedno z najsilnejších civilizačných tabu, aby vôbec prežili. V dôsledku úplnej absencie jedla sa totiž museli uchýliť ku kanibalizmu a živili za telami tých, ho haváriu neprežili.

Príbeh uruguajských ragbistov, symbol ľudskej túžby po živote, sa stal predlohou pre niekoľko kníh a filmov. Asi najznámejšia je americká snímka z roku 1993 s názvom Alive: The Miracle of the Andes.