Tajomstvami opradený Masaryk. Jeho zdravie bolo tabu, posledné slová nezverejnili

Môže byť hlavou štátu ten, kto nedokáže čítať ani písať, pri chôdzi ho treba podopierať a trpí úzkosťou, keď sa má stretnúť s neznámymi ľuďmi? Odpoveď znie áno.

Presne tieto problémy komplikovali život Tomáša Garrigua Masaryka od začiatku mája 1934, keď ho postihol ľahký záchvat mŕtvice. Ako napísal web lidovky.cz, jeho skutočný zdravotný stav však bol z politických dôvodov utajovaný.

Na 24. mája spomínaného roku bola totiž naplánovaná prezidentská voľba, v ktorej musel Masaryk štvrtýkrát kandidovať, pretože aktuálna politická konštelácia nepriala jeho vybranému nástupcovi Edvardovi Benešovi.

Masaryk bol síce napokon pohodlne zvolený, prezidentský sľub mu však museli našepkávať. Aj pri prehliadke čestnej roty pôsobil veľmi neisto. Prezidentov osobný lekár Adolf Maixner však zdravotné problémy svojho pacienta zľahčoval.

V prvom komuniké pre tlač v máji 1934 písal o „ľahkom chrapote“, neskôr Masarykove problémy so zrakom vysvetľoval „únavou z prílišného čítania“ a neohybnosť kolena zasa reumatizmom. Príznaky však nasvedčovali, že problémy hlavy štátu majú pôvod v mozgovej príhode.

Zakázané informácie

Masarykove zdravotné problémy sa prejavili aj v jeho politických rozhodnutiach. Podľa historika Antonína Klimka prezident na jar 1935 zabránil zákazu Sudetonemeckej strany, hoci mali štátne orgány dôkazy, že funguje v rozpore s ústavou. Henleinova strana napojená na nacistickú veľmoc potom k všeobecnému šoku vyhrala v máji 1935 parlamentné voľby – volilo ju takmer 70 percent všetkých českých Nemcov. Masaryk sám k voľbám už vôbec nemohol ísť.

Zdroj: Bundesarchiv

​​Abdikovať mohol Masaryk až oveľa neskôr, než sám chcel, v decembri 1935, keď bola politická pôda pripravená pre voľbu jeho nástupcu. Ďalších 21 mesiacov prežil na zámku v Lánoch, kde zomrel pred osemdesiatimi rokmi, 14. septembra 1937.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.