Keď sa pánom Čiech stal netvor: Heydrich rozpútal teror hneď po svojom príchode do protektorátu

Správa, ktorú si protektorátny premiér Alois Eliáš po návrate z predpoludňajšej návštevy na stavbe budúcej diaľnice našiel vo svojej kancelárii, znie viac ako príkaz, než ako pozvánka na stretnutie. Má čo najskôr prísť do Úradu ríšskeho protektora, kde ho čaká štátny tajomník Karl Hermann Frank. Chce s ním vraj prebrať istú veľmi súrnu záležitosť.

Je sobota 27. septembra 1941 popoludní, keď Eliáš prichádza do Černínskeho paláca. Vo Frankovej kancelárii ho však namiesto štátneho tajomníka čakajú príslušníci gestapa. Ministerského predsedu zatýkajú a okamžite odvážajú na výsluch.

To je však iba začiatok. Krátko pred desiatou večer sa obyvatelia protektorátu z rozhlasového vysielania dozvedajú, že na území Čiech a Moravy je počnúc nasledujúcim dňom vyhlásený výnimočný stav.

Meno muža, ktorý vydal príkaz na zatknutie premiéra a vyhlásil stanné právo, v tejto chvíli prevažnej väčšine obyvateľov protektorátu nič nehovorí. Už onedlho sa však pre nich stane synonymom najtvrdšieho teroru.

Volá sa Reinhard Heydrich a práve dnes ráno priletel do Prahy, aby sa ujal funkcie zastupujúceho ríšskeho protektora.

Muž so železným srdcom

Adolf Hitler o ňom bude o niekoľko mesiacov hovoriť ako o „mužovi so železným srdcom“. Hoci to vysloví ako kompliment, pôjde zároveň o výstižnú charakteristiku. Heydrich mal skutočne chladné srdce a bol to človek bez štipky citu.

„Bol rodeným intrigánom s neuveriteľne presným zmyslom pre morálne, ľudské, profesionálne a politické slabosti ostatných. Jeho ambície siahali veľmi vysoko a mimoriadna inteligencia sa uňho snúbila s neutíchajúcim pozorovacím inštinktom šelmy. Akoby musel svorke rozzúrených vlkov neustále dokazovať, že práve on je ten najsilnejší,“ vyjadrí sa o ňom v budúcnosti jeho blízky spolupracovník z ríšskych bezpečnostných zložiek Walter Schellenberg.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.