Dvojaká tvár Rudolfa Hessa, najoddanejšieho muža Adolfa Hitlera

Medzinárodná senzácia. S takýmito titulkami sa vo svetových médiách stretla akcia, o ktorú sa pred 80 rokmi postaral Rudolf Hess, zástupca nacistického vodcu Adolfa Hitlera, ku ktorému pociťoval absolútnu lojalitu. V neskorších 30. rokoch a v prvých rokoch druhej svetovej vojny, keď Hitlera zaujala vojenská a zahraničná politika, však Hessova moc slabla a jeho vplyv ešte viac podkopal Martin Bormann a ďalší najvyšší nacistickí vodcovia.

Hess sa preto na jar 1941 rozhodol na vlastnú päsť ukončiť pretrvávajúci vojenský boj medzi Nemeckom a Britániou. Desiateho mája tajne odletel sám z Augsburgu na samozvanú misiu do Veľkej Británie, kde chcel vyjednávať s tamojším kráľom Jurajom VI. na padáku pristál v Škótsku s mierovými návrhmi, ktoré požadovali pre Nemecko voľnú ruku v Európe a návrat bývalých nemeckých kolónií ako náhradu za prísľub rešpektovať integritu Britského impéria.
Hessove návrhy sa nestretli s pozitívnou reakciou britskej vlády, ktorá s ním zaobchádzala ako s vojnovým zajatcom. Jeho donkichotské pôsobenie odsúdil aj samotný Hitler, ktorý Hessa obvinil z „pacifistických bludov“.

Naopak, niektorí historici sa domnievajú, že Hess sa snažil splniť führerovo želanie uzavrieť dohodu s Britmi, aby Nemci – ktorí sa chystali napadnúť Rusko – nemuseli bojovať na dvoch frontoch.

Prečítajte si o pozadí tejto pozoruhodnej operácie, ktorá dodnes vyvoláva emócie aj otázniky, ako aj o živote jej autora.

Zaľúbený do vojny

Walter Richard Rudolf Hess sa narodil v egyptskej Alexandrii v rodine nemeckého koloniálneho obchodníka. Vyrastá v nacionálne zmýšľajúcich panských pomeroch. Mladý Rudolf mal nasledovať kroky otca a pokračovať v rodinnom biznise. Dobrovoľne sa však hlási na front prvej svetovej vojny. Jeho svetonázor formuje bojové pole zákopovej vojny. V eufórii píše domov rodičom o úchvatnej kráse horiacich dedín a pôvabe vojenského života – imponovali mu poslušnosť a poriadok. Teda to, čo zažíval aj doma.

Po zranení sa hlási k novej armádnej elite – k letectvu. Výcvik dokončiť nestihol. Nemecko síce vojnu prehralo, lietaniu však zostáva verný. Po vojne študuje na mníchovskej univerzite, kde sa prvýkrát stretáva s geopolitickými názormi o p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.