Mafia proti nacistom: Spojencom pomáhal s inváziou aj väznený bos podsvetia a oplatilo sa mu to

Redaktor americkej tlačovej agentúry Associated Press si všímal detaily.

„Luciano dorazil do Sing Singu s pestovanými nechtami po manikúre, s nádherným prsteňom a luxusnými náramkovými hodinkami osadenými drahými kameňmi. Sprevádzal ho len jeden príslušník väzenskej stráže,“ napísal 9. januára 1946. Krátko nato – na začiatku februára 1946 – odsúdený mafiánsky bos záhadne z krajiny zmizol.

Objavil sa v Taliansku, kde odvtedy žil a o šestnásť rokov neskôr aj zomrel.

Operácia Podsvetie

Záhadný „útek“ a presun do rodnej krajiny vysvetľuje korešpondencia Thomasa Edmunda Deweyho, vtedajšieho guvernéra štátu New York, v ktorom Lucky Luciano v 20. a 30. rokoch obchodoval so zakázaným alkoholom, s drogami, kde ponúkal služby „svojich“ prostitútok, kde vraždil, kde bol zatknutý a odsúdený na 30 až 50 rokov väzenia a kde si tiež vo väzniciach Sing Sing a Great Meadow začal pred vojnou odpykávať trest.

Zdroj: Téma

​„Keď USA vstúpili do vojny, požiadali ozbrojené zložky o Lucianovu pomoc, aby jeho prostredníctvom získali prístup k poskytovaniu informácií o nepriateľovi,“ vysvetľuje vo svojom písomnom stanovisku niekdajší prokurátor a od roku 1943 newyorský guvernér Dewey. „Luciano môže byť deportovaný do Talianska.“

Paradoxom osudu sa tak za Lucianovo utajené povojnové prepustenie zasadil človek, ktorý ho desať rokov predtým dostal do kriminálu. Prečo tá zmena názoru?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.