Utajený „bolívijský Schindler“: Ťažiarsky magnát zachránil tisíce ľudí, zásluh sa nikdy nedovolával

Kto čaká dramatickú akčnú story, akú urobil z príbehu napraveného nemeckého pronacistického oportunistu režisér Steven Spielberg vo filme Schindlerov zoznam, bude sklamaný.

Potomok nemeckej židovskej rodiny, ktorá na konci 19. storočia zakladala po svete veľké ťažobné a kovospracovateľské spoločnosti, síce zachránil pred ohavným režimom Adolfa Hitlera desaťkrát viac ľudí ako Oskar Schindler, ale jeho príbeh je skôr „administratívna dráma“ než klasický triler. A je tu ešte jeden zásadný rozdiel oproti Schindlerovmu príbehu – Moritz Hochschild sa nikdy svojich zásluh nedovolával.

Naopak, keď v júni 1965 zomrel, médiá sa domnievali, že zomrel tvrdý juhoamerický ťažiarsky boháč. Že ide o záchrancu zhruba desaťtisíc nemeckých Židov, objavil až pred niekoľkými rokmi bolívijský historik a archivár Edgar Ramirez.

Zdroj: Téma

Prehovoril prezidenta

„Som presvedčený, že Hochschild bol súčasťou antifašistického hnutia,“ povedal Ramirez pred štyrmi rokmi televízii Fox News. Bol to on, kto vyniesol na svetlo doklady o Hochschildovej rozsiahlej operácii. „Aby mohol urobiť to, čo urobil, musel byť človekom spojeným s hnutím odporu, fungujúcim po celom svete."

A je fakt, že významný juhoamerický podnikateľ Moritz Hochschild využil na záchranu nemeckých utečencov predovšetkým svoj vplyv, renomé a v neposlednom rade aj peniaze.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.