Aj Nemci mali svojich kamikadze. Nepovažovali sa za samovrahov, verili, že môžu prežiť

Prvý japonský kamikadze útok sa uskutočnil 13. septembra 1944. O samovražedných, či lepšie povedané smrteľne nebezpečných leteckých jednotkách začali v Tretej ríši uvažovať už rok predtým.

Založenie samovražednej letky ako prví navrhli Otto Skorzeny a Hajo Herrmann. Neskôr začiatkom roka 1944 tento návrh podporila aj známa testovacia pilotka Hanna Reitsch. V návrhu sa hovorilo o tom, že Nemecko použije dobrovoľníkov ako samovražedných pilotov, aby svojím fanatickým duchom prekonali početnú prevahu Spojencov.

Táto myšlienka mala korene v nemeckej mytológii, ktorá bola oslavovaná nacistickou propagandou. Hitler sa najskôr zdráhal, ale nakoniec súhlasil, vyžadoval však, aby takáto jednotka bola v boji použitá iba s jeho súhlasom.

V rámci bombardovacej eskadry Kampfgeschwader 200 (v preklade Bojová letka 200), známej pod skratkou KG 200, tak bola vytvorená nová jednotka Letka Leonidas, formálne nazývaná 5 Staffel. Meno dostala po spartskom kráľovi Leonidasovi, ktorý v bitke pri Termopylách v roku 480 pred Kristom bojoval do posledného muža proti obrovskej perzskej presile.

Zdroj: Téma

​Hanna Reitsch zamýšľala napadnúť spojenecké invázne loďstvo pomocou lietadiel typu Messerchmitt Me 328 ako samovražednej zbrane, ktorá by sa ponorila do mora pod loďami a vybuchla s bombou vážiacou takmer tonu. Heinrich Himmler s tým súhlasil a navrhol použiť ako pilotov odsúdených zločincov.

Vrchné velenie Luftwaffe však nápadom nebolo nadšené. Adolf Hitler po dlhších úvahách napokon odmietol myšlienku

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.