Posledný padlý 2. svetovej vojny: Na prieskumné lietadlo zaútočili tri dni po kapitulácii

Najvyšší veliteľ spojeneckých síl v Tichomorí americký generál Douglas MacArthur Japoncom veľmi neveril. Preto nariadil, aby nad ich ostrovmi lietali americké stroje, monitorovali situáciu a aby sa ich posádky presvedčili, že japonskí vojaci skutočne zložili zbrane, zastavili všetky útočné akcie a že dodržiavajú podmienky prímeria.

Nemalo ísť o nič náročné, ale... Na nebi nad Tokiom sa nadránom 18. augusta 1945 neobjavili len americké bombardéry Dominator B-32, ale aj niekoľko japonských stíhačiek a tie znenazdajky začali strieľať!

Vojnová volavka

„MacArthur potreboval vedieť, či občasné protilietadlové a ďalšie palebné útoky boli len náhodné udalosti alebo či ide o zlovestný náznak, že by Japonci mohli pochybovať o svojom záväzku kapitulácie. Preto 18. augusta objednal a vyslal ďalšie B-32 nad Tokio,“ vysvetľuje Stephen Harding vo svojej knihe Posledný, ktorý má zomrieť, prečo sa americké stroje nad japonským hlavným mestom objavili.

Zdroj: Téma

​Ich úlohou však nebolo bombardovať ďalšie nepriateľské mesto (12 dní po Hirošime a 9 dní po Nagasaki), ale len pozorovať situáciu a robiť fotografie. To však netušili politici z neďalekých leteckých posádok v mestách Atsugi a Yokosuka a rozhodli sa ignorovať rozkazy k zloženiu zbraní.

​„Dva Dominátory, ktoré dosiahli Tokio, boli napadnuté. Streľba z japonského lietadla ťažko zranila leteckého fotografa seržanta Josepha Lacharita a zabila Tonyho Marchioneho, ktorý pôsobil ako Lacharitov asistent.“ Lietadlo sa nezrútilo, dokázalo sa s priestrelom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.