Posledný padlý 2. svetovej vojny: Na prieskumné lietadlo zaútočili tri dni po kapitulácii

Najvyšší veliteľ spojeneckých síl v Tichomorí americký generál Douglas MacArthur Japoncom veľmi neveril. Preto nariadil, aby nad ich ostrovmi lietali americké stroje, monitorovali situáciu a aby sa ich posádky presvedčili, že japonskí vojaci skutočne zložili zbrane, zastavili všetky útočné akcie a že dodržiavajú podmienky prímeria.

Nemalo ísť o nič náročné, ale... Na nebi nad Tokiom sa nadránom 18. augusta 1945 neobjavili len americké bombardéry Dominator B-32, ale aj niekoľko japonských stíhačiek a tie znenazdajky začali strieľať!

Vojnová volavka

„MacArthur potreboval vedieť, či občasné protilietadlové a ďalšie palebné útoky boli len náhodné udalosti alebo či ide o zlovestný náznak, že by Japonci mohli pochybovať o svojom záväzku kapitulácie. Preto 18. augusta objednal a vyslal ďalšie B-32 nad Tokio,“ vysvetľuje Stephen Harding vo svojej knihe Posledný, ktorý má zomrieť, prečo sa americké stroje nad japonským hlavným mestom objavili.

Zdroj: Téma

​Ich úlohou však nebolo bombardovať ďalšie nepriateľské mesto (12 dní po Hirošime a 9 dní po Nagasaki), ale len pozorovať situáciu a robiť fotografie. To však netušili politici z neďalekých leteckých posádok v mestách Atsugi a Yokosuka a rozhodli sa ignorovať rozkazy k zloženiu zbraní.

​„Dva Dominátory, ktoré dosiahli Tokio, boli napadnuté. Streľba z japonského lietadla ťažko zranila leteckého fotografa seržanta Josepha Lacharita a zabila Tonyho Marchioneho, ktorý pôsobil ako Lacharitov asistent.“ Lietadlo sa nezrútilo, dokázalo sa s priestrelom

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.