Zimná vojna: Stalin podcenil malé Fínsko. Kým ho pripravil o územie, utrpel veľké straty

Napätie, neistota, obavy. Situácia, ktorá vládne v Európe na konci novembra 1939, veľa dôvodov na optimizmus nedáva. Ďalší vojnový konflikt je na spadnutie a každú chvíľu sa mení aj politická mapa starého kontinentu.

Najprv z nej zmizlo Rakúsko, potom Československo a naposledy, pred dvoma mesiacmi, Poľsko. Kým prvé dva štáty sa stali obeťami Hitlerovej rozpínavej politiky, o tretí sa nemecký diktátor rozdelil so svojím sovietskym náprotivkom Stalinom. A ten si teraz brúsi zuby na ďalšiu korisť.

V nedeľu 26. novembra 1939 večer prichádza do úradu sovietskeho ministra zahraničných vecí fínsky veľvyslanec v Moskve. Vjačeslav Molotov ho zavolal, aby mu odovzdal oficiálnu nótu, v ktorej sa sovietska vláda ohradzuje voči „drzej provokácii“ na spoločnej hranici oboch štátov.

„Dnes o 15.45 h boli naše vojská, rozmiestnené pri fínskej hranici neďaleko dediny Mainila, podrobené delostreleckej paľbe z fínskeho územia. Bolo na ne vypálených sedem výstrelov, pričom zahynuli traja vojaci a jeden poddôstojník, zranených bolo sedem vojakov a dvaja muži z dôstojníckeho zboru. Sovietska armáda v súlade s rozkazom nenechať sa vyprovokovať paľbu neopätovala,“ číta Aarno Yrjö-Koskinen v dokumente, ktorý obsahuje aj požiadavku, aby fínska vláda neodkladne odsunula svoje vojská o 20 až 25 kilometrov do vnútrozemia, čím sa vylúči opakovanie provokácií.

Na druhý deň prichádza veľvyslanec Koskinen k Molotovovi znova. Tentoraz s reakciou svojej vlády, ktorá sa dá zhrnúť do vety: Naše stanovištia zaznamenali streľbu, ale vychádzala z vašej strany, zo vzdialenosti 1,5 až 2 kilometre a s dopadom v dedine Mainila, takisto na sovietskom území.

Ďalšie udalosti naberajú rýchly spád. Sovietsky zväz vypovedá pakt o neútočení, ktorý so západným susedom uzavrel v roku 1932, obviňuje ho z ďalších útokov na hranicu a prerušuje s ním diplomatické styky. Helsinki sa snažia situáciu urovnať, lenže Moskva na to nereaguje. Fínskym vládnym i armádnym

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.