Muž, ktorý chcel zabiť Stalina: Dokonale pripravený plán atentátu prekazila nevinná veta

Piaty septembrový večer roku 1944 sa na vojenskom letisku v pobaltskej Rige chystalo k odletu veľmi neobvykle vybavené dopravné lietadlo Arado 232. Malo tlmiče na motoroch, vrtule mali tichšie drevené lopatky, matná čierna farba kryla všetky spodné a bočné plochy. Za nočného letu na konci druhej svetovej vojny bolo také lietadlo takmer „neviditeľné“. Štvormotorový nemecký jednoplošník mal v nákladnom priestore motocykel s postranným vozíkom plným kufrov, balíkov a škatúľ.

Keď 35-ročný Peter Ivanovič Tavrin nastupoval do lietadla v sovietskej plukovníckej uniforme ovešanej metálmi, major SS a veliteľ špeciálnych operácií v oblasti Rusko-sever Otto Kraus ho na rozlúčku povzbudivo potľapkal po ramene.

Otrávené náboje

Sovietska protiletecká obrana však nenápadné lietadlo postrehla a keď jeden z motorov dostal zásah, musela posádka bleskurýchlo pristáť – 150 kilometrov pred Moskvou. Tavrin nechal päť nemeckých kolegov svojmu osudu (onedlho boli vypátraní a pozatýkaní), sadol na motorku a so zdanlivo obyčajnými kuframi, ktoré však skrývali pištoľ s otrávenými nábojmi, granátomet schopný z 300 metrov preraziť 45 mm hrubý pancier, magnetické míny a prenosnú vysielačku, vyrazil do tmy.

​„Cieľom bolo zorganizovať a vykonať teroristický útok na Stalina, rovnako ako na ďalších členov vlády, ak by to situácia dovolila,“ vysvetľuje historik Vadim J. Birstein v knihe o tajných operáciách za druhej svetovej vojny SMERŠ – Stalinova tajná zbraň (SMERŠ bolo označenie Stalinovej špeciálnej jednotky na odhaľovanie kolaborantov a zradcov).

Hitlerov Schwarzenegger

Tavrinova úloha bola hodna amerického akčného filmu s Arnoldom Schwarzeneggerom. V prestrojení za sovietskeho dôstojníka a s falošnými dokladmi mal doraziť na slávnostné zhromaždenie v Kremli a sovietskeho diktátora Stalina zlikvidovať pred zrakmi tisícov prítomných.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.