Prísne tajné operácie: Hneď po 2. svetovej vojne mala prísť ďalšia, Churchill chcel zaútočiť na Rusov
Lietadlová loď z ľadu, otrávený dážď alebo aerosól s baktériami sneti slezinnej. Spojenci mali za druhej svetovej vojny zázračné a tajné zbrane, ktoré však zostali iba „na papieri“ alebo v prototypoch.

Novo sprístupnené historické archívy ukazujú, ako niekdajšie mocnosti ťahali za nitky na fronte, ale aj za oponou svetového konfliktu. Na čo mal byť superbombardér Amerika a prečo sa Nemci oneskorili s jadrovou zbraňou?
Keď v júni 1945 sovietsky maršal a vrchný veliteľ pozemných vojsk Georgij Konstantinovič Žukov prikázal preskupiť jednotky Červenej armády v Európe do obrannej pozície, mohli byť hrdinovia Veľkej vlasteneckej vojny, ktorí už mesiac oslavovali porážku Hitlerovho Nemecka, jeho manévrom prekvapení.
Dnešní historici už však vedia, na akú hrozbu veliteľ prvého a druhého bieloruského frontu reagoval. Najvyšší veliteľ Stalin totiž dostal správy, že sa Spojenci chystajú prepadnúť Sovietov, a to aj za pomoci 100-tisíc nemeckých vojnových zajatcov z radov Wehrmachtu.
Druhá Barbarossa
Podľa scenára mala 1. júla 1945 viac ako polovica spojeneckých divízií preraziť sovietsku líniu pri Drážďanoch a ďalší postup proti Červenej armáde viesť cez Odru ku Gdansku a južne smerom na Krakov. Rovnakou cestou, akou postupovali Hitlerove vojská pri operácii Barbarossa v roku 1941.
„Hoci u nás k odtajneniu všetkých archívnych materiálov ešte nedošlo,“ povedal riaditeľ Ruskej vojenskej historickej spoločnosti Michail Mjagkov v televíznom programe Oslobodenie Európy, „vieme, že sovietska rozviedka registrovala, ako Spojenci chystajú zbrane nemeckých zajatcov na ďalšie použitie.“
V knihe Neuskutočnené plány druhej svetovej vojny 1939 – 1945 uvádza Michael Kerrigan, že Churchill počítal nielen s pomocou Poliakov, ktorí už v konflikte bojovali na strane Spojencov, ale aj so stovkami tisíc nemeckých zajatcov, ktorí by sa vraj radi so Sovietmi znova stretli: „Churchill už nariadil poľnému maršalovi Montgomerymu, aby ich zbrane udržiaval v dobrom stave, takže by sa im v prípade potreby dali zase hneď vrátiť.“
S dlho utajovanou epizódou konca druhej svetovej vojny je oboznámený aj český publicista Karel Pacner, ktorý sa zameriava na dejiny špionáže: „Sovieti o tomto pláne vedeli, ale nie je celkom jasné, ktorí špióni a akým kanálom to do Moskvy oznámili.“
Na základe nedávno odtajnených dokumentov historici tvrdia, že sa Rusi o chystanom prekvapení dozvedeli od vyzvedačov z takzvanej cambridgeskej päťky, ktorí zastávali kľúčové pozície v britskej spravodajskej službe MI6 aj v ďalších inštitúciách.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.