Od nacistov chceli vykúpiť 300-tisíc Židov. Himmler bol za peniaze ochotný zastaviť zabíjanie

Poľská exilová vláda sa v roku 1944 podieľala na vyjednávaní o evakuácii 300-tisíc Židov, ktorí v rôznych častiach Európy prežili holokaust. Od nacistických vodcov chceli väzňov vykúpiť. Vyplýva to z archívnych dokumentov, ktoré získala poľská agentúra PAP.

"Po rokovaní s (ríšskym vodcom jednotiek SS Heinrichom) Himmlerom, náš predstaviteľ uviedol, že za 20 miliónov frankov môžeme evakuovať do neutrálnych štátov 300-tisíc Židov, vždy 15-tisíc väzňov za mesiac," cituje PAP depešu z novembra 1944, ktorú poľská diplomatická misia vo švajčiarskom Berne zaslala poľskej ambasáde vo Washingtone.

Depešu napísal Isaak Sternbuch, šéf organizácie, ktorá sa počas druhej svetovej vojny sústredila na záchranu Židov (Vaad Hatzalah). Skupina sa v roku 1944 pokúšala od nacistov Židov vykúpiť.

Podľa agentúry PAP vo vyjednávaní organizácii pomáhal aj bývalý švajčiarsky prezident Jean-Marie Musy, ktorý sa s Himmlerom osobne poznal.

Z historických dokumentov, ktoré má PAP k dispozícii, vyplýva, že poľské ministerstvo zahraničia pôsobilo ako sprostredkovateľ. Úrad odovzdával dôverné informácie o údajnom úplatku, ktorý chceli Himmlerovi poskytnúť americkí Židia.

Dokumenty tiež naznačujú, že nacistický vodca bol ochotný zastaviť zabíjanie Židov výmenou za peniaze.

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

​​