Mágiou proti Hitlerovi: Nacisti mali z okultných útokov strach, ich autor skončil v koncentračnom tábore

Čo vás na čiernom a bielom mágovi najviac zaujalo?

Obaja ma fascinujú tým, akí boli inteligentní, aké veľké množstvo jazykov zvládali, aký obrovský prehľad o politike alebo filozofii mali. Jan Kefer potom navyše svojou obrovskou usilovnosťou a činorodosťou a aj tým, že chcel pomocou mágie Hitlera skutočne zničiť či oslabiť. Aj keď taký čin dnes môžeme vnímať akokoľvek, on tomu veril a páči sa mi, že sa nacizmu ani trochu nezľakol. Smíchovský je fascinujúci zase tým, že je úplne nepreniknuteľný. Koluje o ňom obrovské množstvo protichodných informácií a nájsť pravdu je v podstate nemožné. Túžil po uznaní, hľadal svoje miesto v živote a bojoval aj s vnútornými démonmi, takže to bol človek veľmi rozporuplný. Obaja boli naozaj mimoriadne nadaní, ibaže Smíchovský zameral svoj talent zlým smerom.

On si asi myslel, že dobrým, napokon prežil o dekádu dlhšie ako Kefer.

Smíchovský bol prefíkaný. Snažil sa zapáčiť tak nacistom, ako aj komunistom. Hlavne udávaním. Po oslobodení mu bolo síce preukázané, že počas vojny udal jediného človeka, Rudolfa Mandého (český dirigent a hudobný skladateľ, pozn. red.), ale tých ľudí bolo asi oveľa viac. A navyše svedectvom po vojne pomohol priviesť do väzenia či na šibenicu desiatky ľudí. Sám tvrdil, že 48. Tvrdil tiež, že svedčil na viac ako štyristo mimoriadnych ľudových súdoch, kde sa riešilo konanie mnohých Čechov počas vojny, čo je naozaj nadsadené číslo. Verím však, že aj tam udával, ako mohol. Využívali ho a on sa využívať nechal. Bol možno rád, že dostal „len“ doživotie, pretože mu hrozil aj trest smrti. Nebolo mu totiž preukázané udanie ľudí, ktorí v dôsledku jeho kolaborácie zomreli. A spomínaný Mandé koncentračný tábor prežil.

Koncentrák, naopak, neprežil Jan Kefer, ktorý sa preslávil magickými, no márnymi útokmi proti nacistom. Bol veľmi inteligentný a počas vojny tým riskoval život. Ako mohol mágii až tak veriť?

To nedokážem vysvetliť, pre mňa je to tiež ťažko uveriteľné. V každom prípade jej veril úplne. Inak by počas vojny nerobil magické útoky na Hitlera. Bol presvedčený, že by to mohlo vyjsť. Mne sa na tom páči, že chcel bojovať tým, čo podľa svojej mienky vedel najlepšie. Niekto vezme pištoľ, niekto zaútočí pomocou mágie. A nakoniec ho to život aj stálo.

Zdroj: Téma

Ako vyzerali tie magické operácie?

To sa presne nevie, pretože svedkovia už nežijú. Existovali aj písomné dokumenty, ktoré však boli buď zničené, alebo sa časom stratili. Zmienky v Keferových spisoch a prednáškach však nájdete. Tie operácie boli prinajmenšom štyri a každá bola zameraná na niečo trochu iné. Jedna sa týkala pomoci Juhoslávii, pretože jeden zo zadávateľov obradu mal v obľube juhoslovanského princa Pavla. Išlo azda o to, aby nastal v nepriateľskej armáde chaos a dezorientácia. Nič sa, bohužiaľ, nestalo.

Zadávatelia niečo platili?

Áno, tie obrady boli nákladné. Okrem skrytého miesta potrebovali najrôznejšie posvätné propriety ako meč, kalich, zrkadlo, amulety a podobne. Museli to byť špeciálne predmety, ktoré nešlo zohnať len tak. Pri akcii proti okultistom bolo výslovne vymenované, čo im majú zhabať, napríklad kyvadielka alebo magické knihy – grimoáre. Niečo z toho je teraz vystavené v Národnom múzeu, kde má Jan Kefer ako bývalý zamestnanec vitrínu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.