Mýtus o dobrom nacistovi: Keď Speer vyhlásil, že chcel zabiť Hitlera, Göringa vystrelilo zo stoličky

"Nicht schuldig!" ozvalo sa 22-krát po sebe v novembri 1945 sálou číslo 600 norimberského Justičného paláca. 22 Nemcov a Rakúšanov sa v strachu o vlastný život tiesnilo na lavici obžalovaných. Mnohým z nich nebol nápomocný ani fakt, že sa cítili, ako sami vyhlásili, nevinní.

Víťazné štáty druhej svetovej vojny v Norimbergu súdili hlavných predstaviteľov nacistického Nemecka. Vrcholní predstavitelia zločinného režimu - Adolf Hitler, Heinrich Himmler a Joseph Goebbels - však spravodlivosti "unikli". Všetci traja spáchali samovraždu.

Obžaloba mala štyri body - účasť na spoločnom pláne a sprisahaní, zločiny proti mieru, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny. „Viedli neľudské vojny proti iným krajinám a národom, s porušením všetkých pravidiel a vojenských zvyklostí. Systematicky používali také prostriedky, ako vraždy, neľudské zaobchádzanie a odvliekanie civilného obyvateľstva z okupovaných území na otrocké práce, branie a zabíjanie rukojemníkov, vraždenie vojnových zajatcov...," stálo v obsiahlej žalobe.

Göring predbehol kata

Najvyššie postaveným nacistom, ktorého tribunál súdil, bol šéf vzdušných síl Luftwaffe, ríšsky maršal a zakladateľ tajnej polície Gestapa Hermann Göring. Počas čítania obžaloby dával najavo svoje pohŕdanie súdom, často ostentatívne znudene zíval alebo sa ironicky usmieval. Hneď na úvod procesu vytkol sudcom, že celý proces je len „spravodlivosť víťazov.“

"Bežní ľudia prirodzene nechcú vojny; ani v Rusku, ani v Anglicku, ani v Amerike, ani v Nemecku. To je jasné. Ale nakoniec sú to vodcovia krajiny, ktorí určujú politiku, a je vždy jednoduché strhnúť ľudí so sebou, či už je to demokracia, fašistická diktatúra, parlament či komunistický režim. Či už ľudia majú alebo nemajú hlas, môžu byť vždy prinútení k proseniu u svojich vodcov. Je to jednoduché - všetko, čo treba, je povedať im, že sú napadnutí a odsúdiť tých mierumilovnejších z nich za nedostatok vlastenectva a vystavovanie ich krajiny nebezpečenstvu. Toto funguje v každej krajine rovnako,“ povedal Göring vo svojej cele psychológovi Gustaveovi Gilbertovi.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.