Desiatky miliónov obetí a ďalší konflikt na obzore. Ako zmenila svet prvá svetová vojna

Technický pokrok, ekonomické úspechy, rozkvet kultúry, vrchol imperializmu. A mier. Európa do 20. storočia vstupovala s vysoko zdvihnutou hlavou. Posilňovalo ju neochvejné sebavedomie vychádzajúce z viery, že už definitívne dospela, poučila sa z dejín a odteraz ju čaká jediné: zlaté časy. Vojna je predsa nezmysel, relikt čias, keď ľudia ešte neboli dostatočne morálni, rozumní a vyspelí.

Na pochovanie týchto ilúzií napokon stačila jediná udalosť. A Európa čoskoro pochopila, že atentát na Františka Ferdinanda d’Este bol iba škrtnutím zápalkou. Jedovaté plyny, ktoré 28. júla 1914 umožnili výbuch dovtedy nepredstaviteľných rozmerov, sa v skutočnosti zbierali dávno predtým.

Už na prelome 19. a 20. storočia sa v Európe množili protestné podzemné hnutia a politické atentáty na významné osobnosti. Zvlášť v Rusku od začiatku 20. storočia vreli revolučné nálady.

„Čosi, na čom sa historici dodnes nedohodli, sa už v tom čase chvelo v základoch. Bolo cítiť, že v imperiálnych európskych ríšach čosi páchne,“ povedal pre HN magazín politológ Tomáš Zálešák. „Napríklad to, že Európania sa na obyvateľov svojich kolónií neprestávali pozerať zvysoka a stretávali sa akoby ich prostredníctvom so svojou vlastnou prehistóriou, v dôsledku čoho si možno nechtiac uvedomili divocha v sebe. No mohlo to byť aj naopak: dostatočne včas si neuvedomili, že civilizácia je krehká šupka, ktorú je veľmi ľahké odstrániť, a pod ktorou sa skrýva čosi oveľa hlbšie a divošskejšie.“

​Témou nášho článku však nie je pomenovať príčiny, ale dôsledky prvej svetovej vojny. Lebo práve ona zmenila tvár sveta viac, než akákoľvek iná udalosť v dejinách. A to nielen v tom, že zrodila tanky a masovo rozšírila ponorky či letectvo. Prinášame vám päť dôkazov.

1. Prekreslila mapu sveta. Objavilo sa na nej aj Československo

Zmizli stáročné ríše a vznikli nové štáty. Ako prvé padlo ruské impérium, niekoľko mesiacov po ňom aj Rakúsko-Uhorsko a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.