Súmrak monarchie: Chlapi boli v zákopoch, ženy dreli v záprahoch na poliach

Ešte nemá poradové číslo jeden, ľudia jej stále hovoria veľká. Vojna, o ktorej si pôvodne všetci mysleli, že potrvá len pár týždňov, sa vlečie už viac než štyri roky. Pobrala z domov všetkých súcich chlapov a čím je dlhšia, tým viac dopadá na ľudí ako čoraz ťažší balvan. V polovici septembra 1918 stojí v tejto vojne Rakúsko-Uhorsko, podobne ako jeho spojenci, na pokraji porážky. Ľudia to však nemajú vedieť. Noviny informujú o situácii na bojiskách výlučne vo forme oficiálnych správ generálneho štábu armády a stále vytvárajú ilúziu, že je všetko v poriadku.

„Medzi Arrasom a Peronne na hradských vedúcich ku Cambrai novšie útoky Angličanov sa zmarili. Medzi Maasom a Moselom Francúzi a Amerikáni napadli oblúk pri St. Mihieli. Boje sú v prúde. Na tyrolskom fronte miestami boje patrol. Na Asolone naše čaty novší prekvapujúci taliansky útok krvavo odrazili,“ píšu 14. septembra 1918 Slovenské noviny.

A realita? Britský útok na fronte pri Cambrai je úspešný a v zajatí sa ocitá viac než tisíc Nemcov. Podobné je to pri St. Mihiele južne od Verdunu, kde Američania po víťaznej bitke zajímajú viac než 13-tisíc vojakov. Rakúsko-uhorská armáda nielen na talianskom fronte melie z posledného a je v rozklade. Čoraz častejšie v nej dochádza k vzburám a dezercie sú prakticky na dennom poriadku.

Pravdivé informácie sa však napriek snahe oficiálnych miest k ľuďom predsa len dostávajú. Prinášajú ich napríklad vojaci, ktorí sa vracajú z bojísk, či už na dovolenku, na liečenie, alebo definitívne, ako vojnoví invalidi. Podľa toho, čo opisujú, je ľuďom doma jasné, že vojna sa už asi čoskoro skončí. Čo to prinesie, však nikto nevie. Šíria sa reči o tom, že monarchia sa rozpadne a Slováci by sa mali stať súčasťou nového, československého štátu, sú to však iba reči. Ak by sa to však malo stať, je to stále iba otázka budúcnosti a pre obyčajných ľudí je prvoradá prítomnosť a najmä prežitie v nej.

Baňa chleba a masti

„Politická situácia nebola pre bežných ľudí prioritou, pre nich bolo prvoradé to, aby zohnali obživu alebo aby sa im vrátili blízki. Zaujímali ich teda skôr úplne elementárne každodenné veci než to, čo bude, keď sa monarchia rozpadne,“ hovorí pre HN etnologička a historička Katarína Nádaská.

Prevažná väčšina rodín čelí v piatom roku vojny mimoriadne zlej ekonomickej situácii, nedostatku aj najzákladnejších potravín, mnohí sa zadlžili u úžerníkov a nočnou morou sú čoraz častejšie rekvirácie, v rámci ktorých prichádzajú aj o to málo, čo majú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.