Príbehy plné odvahy. Mladý historik pátra po slovenských pilotoch, na ktorých sa malo zabudnúť

Keď sa mladý historik Juraj Červenka (35) pustil do pátrania po slovenských leteckých pilotoch v službách rakúsko-uhorských panovníkov, netušil, že jeho práca bude priekopnícka. Venuje sa jej totiž ako jediný na Slovensku. Príbehy, ktoré sa mu podarilo zrekonštruovať, sú nádherné. Plné odvahy, chrabrosti, ale aj lásky. Prečo sa na našich letcov v cisárskej a kráľovskej armáde malo zabudnúť? A kde všade sú pochovaní?

Zaoberáte sa letcami z územia dnešného Slovenska z čias prvej svetovej vojny. Čím vás zaujali?

Prvá svetová vojna je trochu zabudnutá, akoby v úzadí za druhou, ktorá ju prekonala v hrôzach. Mňa história bavila odmalička, už v škole som ju mal rád. K tomu sa pridalo modelovanie lietadiel, bola to obľúbená detská zábavka. Aj tu sú stroje z prvej svetovej vojny v menšine, devätnásť z dvadsiatich vyrábaných modelov sú lietadlá z druhej svetovej vojny či súčasnosti. Ale mne sa odjakživa viac páčili práve lietadlá z prvej vojny, romantické dvojplošníky. Študoval som históriu na univerzite a ako tému diplomovej práce som si zvolil problematiku poľného duchovenstva v rakúsko-uhorskej armáde počas prvej svetovej vojny. Materiály som študoval vo viedenskom vojenskom archíve a pri ich štúdiu som si uvedomil, že vlastne málokto vie, že rakúsko-uhorská armáda mala letectvo. Slúžili v ňom aj Slováci a rodáci z dnešného Slovenska iných národností.

Zdroj: Téma

Bola to prvá vojna, keď sa použili lietadlá, nie?

Prvýkrát použili lietadlo k bojovým účelom Taliani v roku 1911 vo vojne proti Osmanskej ríši. Avšak práve v prvej svetovej vojne sa lietajúce stroje výraznejšie presadili. Keď sa v roku 1914 začala prvá svetová vojna, lietadlá existovali len jedenásť rokov, veď bratia Wrightovci vzlietli v roku 1903.

Aké bolo rakúsko-uhorské letectvo?

Keď som sa tematike začal venovať, našiel som na internete len zopár informácií. Bolo pomerne skromné, ale relatívne úspešné. Piloti boli z rôznych častí monarchie, ale aj z územia dnešného Slovenska. K tým našim som našiel len nejaké mená, počet zostrelov, jednu-dve vety k tomu.

Hovoríte, že rakúsko-uhorské letectvo je dosť zabudnuté. Odkiaľ ste zbierali informácie vy?

Keďže som tušil, že viedenský vojenský archív by mohol poskytovať viac informácií, vybral som sa práve tam. Postupne som nachádzal stále viac informácií o letcoch zo Slovenska a pochopil som, že ich bolo podstatne viac, ako tých zopár mien, ktoré som našiel na internete.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.